Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 10 kwietnia 2019

[RECENZJA] „Punkt widzenia” Małgorzata Rogala (tom 6)


CO W FABULE:
Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać? [opis z okładki]

Gdy podejmujemy decyzje, zwłaszcza takie, z którymi jest nam niewygodnie, szukamy okoliczności, które je usprawiedliwiają. Robimy to, by zachować nasze dobre myślenie o sobie, żeby nie ucierpiało poczucie własnej wartości”.

WRAŻENIA:
Punkt widzenia to kryminał, który wciągnął mnie od pierwszych stron. Wszystko za sprawą nie tylko porywającej akcji i dopracowanego tła obyczajowego, lecz przede wszystkim podjętego tematu. Autorka bowiem porusza w nim kwestię gwałtów, pokazała, w jaki sposób są traktowane (niektóre) ofiary gwałtu oraz jak rażąco niskie kary nakładane są na sprawców, przez co czują się oni bezkarni. W przypadku książki Rogali duży wpływ na wyrok sądu miały między innymi kolesiostwo, czy przekupstwo. Moim zdaniem tematyka książki jest bardzo na czasie i wywołuje w czytelniku masę emocji.

Sprawcy gwałtów mają społeczne przyzwolenie, na przykład bliskich i znajomych, którzy stają w ich obronie lub udają, że o niczym nie wiedzieli (bo to przecież taki dobry chłopak, zawsze się ukłonił sąsiadce). Niejednokrotnie usłyszymy też, że ofiara „sama się prosiła”, bo odsłoniła dekolt i założyła krótszą spódniczkę. Ofiara oprócz urazów na ciele otrzymuje wiele ciosów w duszę. Odczuwa strach przed sprawcą, boi się zwierzyć bliskim z obawy na reakcję otoczenia, w tym szykanowanie, a przede wszystkim obawia się słów, że to jej wina, bo „mogła nie prowokować”. Dlatego część zgwałconych kobiet nie zgłasza sprawy na policji. Bo sam proces sądowy jest równie traumatyczny co gwałt. Te, które jednak postanowią rozstrzygnąć sprawę w sądzie, liczą na sprawiedliwy wymiar kary. I tutaj mogą się przeliczyć. Nasuwa się pytanie, dlaczego sądy są nazbyt wyrozumiałe dla gwałcicieli?

Moim zdaniem Punkt widzenia to bardzo dobrze napisany kryminał z nieoczekiwanymi zwrotami i wartką akcją oraz ciekawymi bohaterami. Niesie ze sobą głębszy przekaz i zmusza czytelnika do refleksji. Czytało mi się bardzo dobrze i czekam na kolejny tom przygód Agaty i Sławka. Polecam.Tytuł: Punkt widzenia
Seria: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 6)
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona 2019
Gatunek: Kryminał


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia