Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 12 marca 2019

[RECENZJA] „Husaria. Duma polskiego oręża” Radosław Sikora


CO W FABULE:
Powszechnie uważana za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć wielokrotnie mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoło.
Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął? Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła. [Opis z okładki]

(…) jej celem jest wprowadzenie Czytelnika, w prosty i atrakcyjny sposób, w świat skrzydlatego rycerstwa”.

WRAŻENIA:
Radosław Sikora jest polskim historykiem i autorem wielu prac związanych z husarią. Jako doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w zagadnieniach historii wojskowości, w moim odczuciu, drobiazgowo, lecz przystępnie zinterpretował dzieje husarii. Choć mogę się mylić, bo nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki poświęconej tej tematyce. Niemniej, jak sam autor zaznacza w posłowiu: „Po latach wróciłem do Z dziejów husarii, by na jej bazie stworzyć nową, poprawioną, a przede wszystkim znacząco rozbudowaną wersję”. Co tłumaczę sobie, że trzymam w rękach bogate swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tej kawalerii.

Każde starcie przebiega na dwóch płaszczyznach – tej fizycznej i tej duchowej. O ile dość łatwo można określić warunki fizyczne starcia (stosunek sił, rodzaj użytego uzbrojenia itp.), o tyle znacznie trudniej ustalić i zmierzyć to, co przeciwnikom w duszy gra. Bez tej wiedzy nie sposób jednak zrozumień tak świetnych zwycięstw husarii i tego, czym ta jazda była”.

W tej książce znajdziecie informacje, począwszy od wiadomości, czym była husaria, jacy ludzie w tej kawalerii służyli, ile zarabiali, i jaki wpływ miało na nich życie duchowe. Poprzez strategie walk, osiągnięcia, wyeksponowanie broni, uzbrojenia ochronnego i stroju (w tym między innymi, do czego służyły skrzydła). Kończąc na tym, jak żyli, i jakie były przyczyny upadku tej formacji oraz wiele innych ciekawostek i mitów.

Publikacja ta cieszy nie tylko zgłębieniem tematu, ale również wykonaniem. W książce bowiem jest wiele cytatów, jak również zdjęć (między innymi współczesnych rekonstruktorów z krótkim opisem każdego) i ikonografii, które tylko wzbogacają treść, działają na wyobraźnię czytelnika i pozwalają na głębsze zanurzenie się w czytanej pozycji. Moim zdaniem jest to książka godna polecenia, bo znajduje się tutaj wiele ciekawostek, których historycy nie uczą w szkole. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dziejów oręża polskiego. Polecam.
Tytuł: Husaria. Duma polskiego oręża
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: Znak Horyzont 2019
Gatunek: Historyczna


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Horyzont.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia