Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 25 lutego 2019

[RECENZJA PATRONACKA] „Słońce za horyzontem” Magdalena Kołosowska (tom 1)


CO W FABULE:
Aby przygotować się na lepsze jutro, trzeba pożegnać się z przeszłością.
Kinga jest spełnioną zawodowo dziennikarką i oddaną żoną, której do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka. Kiedy wydaje się, że wszystko jest na najlepszej drodze i jej marzenie o pełnej rodzinie ma wreszcie szansę się ziścić, zaczynają nadciągać czarne chmury. Jej poukładane życie wali się z wielkim hukiem, a mała stabilizacja, z której była tak dumna, okazuje się zamkiem zbudowanym na piasku.
Jednak światło za horyzontem przecież zawsze zwiastuje nowy dzień, więc i dla Kingi, która przestała wierzyć w szczęście, pewnego dnia znów zaświeci słońce. [Opis z okładki]

WRAŻENIA:
Wydawać by się mogło, że po piętnastu latach bycia z kimś w związku można ufać tej osobie bezgranicznie i darzyć ją ogromną miłością, której nie zniszczy nawet odległość. Z drugiej strony można dojść do wniosku, że tak naprawdę nie zna się osoby, z którą spędziło się tyle czasu. I w pewnym momencie uświadomić sobie, że to toksyczny związek, który niszczy ich oboje. Czasami uczucie się wypala u obu partnerów i najlepszym wyjściem z tego jest rozstanie. Są też jednak sytuacje, w których to tylko jedna strona nie czuje już tego, co było wcześniej, bądź poznaje kogoś innego i chce zostawić małżonka. Co wtedy odczuwa druga osoba, ta porzucona, która uważała swoje małżeństwo za udane? Czy będzie umiała poradzić sobie z bólem, tęsknotą, rozczarowaniem czy złością? Zapewne ciągle w jej głowie pada pytanie, jak dalej żyć, kiedy każdy kolejny dzień jest gorszy od poprzedniego? Bo rozstanie z partnerem niezależnie od tego, jak długo się z nim było, zawsze będzie trudnym, a czasami nawet traumatycznym przeżyciem.

Przyznaję, że nie miałam żadnych specjalnych oczekiwań co do tego tytułu. Chciałam się zwyczajnie zrelaksować przy lekturze. A dostałam wciągającą, momentami wzruszającą, niebanalną, bardzo życiową historię z idealnie wykreowanymi postaciami. Owszem, spodobała mi się kreacja bohaterów, bo każdy z nich wnosi do powieści coś innego, zarazem ciekawego i coś takiego, co potrafi przykuć uwagę czytelnika. Kinga to na pierwszy rzut oka silna kobieta, twardo stąpająca po ziemi. Niemniej jest tylko człowiekiem i w pewnym momencie się rozpada. Dlatego szuka wsparcia, zrozumienia i pocieszenia. Potrzebuje kogoś, komu mogłaby się wygadać, a w chwilach złych poczuć, że u jej boku ma drugą kochającą osobę. Jednak, aby do tego doszło, musi zamknąć za sobą przeszłość i otworzyć się na nowe. Niestety w praktyce nie jest to tak proste, jak w teorii.

To moje drugie i zarazem bardzo udane spotkanie z twórczością Magdaleny Kołosowskiej. Słońce za horyzontem otwiera nowy cykl zatytułowany Lepsze jutro, którego głównymi bohaterkami trzy siostry: Kinga, Karolina i Kamili. Jestem dumna z tego, iż dane było mi objąć patronatem medialnym tę powieść. Książka pochłonęła mnie w swój świat już od pierwszej strony i z dużym zainteresowaniem do samego końca śledziłam losy Kingi. Przyznaję, że niektóre momenty całkiem mnie zaskoczyły, bo nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Niemniej wyszło to książce jedynie na korzyść i wzbudziło większą ciekawość. Uważam, że konkretne dialogi, prosty i zarazem plastyczny język, oraz to, że sporo się tutaj dzieje, daje ciekawą i spójną całość. I wprost nie mogę się doczekać kontynuacji, bo z tych kilku momentów, gdy w fabule pojawiły się Kamila i Karolina, można się spodziewać, że w kolejnych tomach będzie niemało emocji i wrażeń. Już zacieram łapki. Uważam, że Słońce za horyzontem jest to kawał dobrej powieści obyczajowej kierowanej do kobiet w różnym wieku, która pokazuje, że każdy koniec może być początkiem czegoś pięknego. Polecam.Tytuł: Słońce za horyzontem
Seria: Lepsze jutro (tom 1)
Autor: Magdalena Kołosowska
Wydawnictwo: Replika 2019
Gatunek: Literatura obyczajowa


Książkę przeczytałam i objęłam patronatem medialnym bloga, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia