Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 28 lutego 2019

[RECENZJA] „Nawet o tym nie wspominaj. Opowieść Tylera” Estelle Maskame (tom 4)


CO W FABULE:
Seria Dimily uzależniła od siebie tysiące czytelniczek na całym świecie. Porywająca historia Eden i Tylera zostawiła po sobie niedosyt. Autorka spełniła prośby fanek i napisała prequel, który dodaje pikanterii całej historii!
Tym razem Estelle Maskame oddała głos bohaterowi, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Tę opowieść - opowieść Tylera – po prostu trzeba przeczytać, aby naprawdę zrozumieć, co i dlaczego się wydarzyło. Jak radził sobie dwunastoletni Tyler, dręczony przez ojca? Co czuł jako gniewny, zbuntowany nastolatek, kiedy po raz pierwszy zobaczył Eden?
Masz szansę wejść w głowę Tylera i poznać jego najskrytsze myśli. W końcu dowiesz się więcej o tym, czego nie mogła wiedzieć Eden. Ta perspektywa chwyci cię za serce, złamie je i pokaże, czemu Tyler stał się wiecznie wściekłym i nieszczęśliwym chłopakiem, którego poznałyśmy w pierwszym tomie serii Dimily. Poznasz także jego wersję wydarzeń, których narratorką w Czy wspominałam, że cię kocham? była Eden. [opis z okładki]

Jutro będę musiał iść do szkoły i udawać przed wszystkimi, że nic się nie stało. Jutro będę musiał dokładać wszelkich starań, żeby ukryć przed mamą świeże ślady. Jutro na moim ciele pojawią się nowe siniaki i otarcia. A wszystko to przez mojego ojca”.

WRAŻENIA:
Kilka late temu, będąc zaraz po lekturze pierwszego tomu serii Dimily, byłam pod tak dużym wrażeniem, że z niecierpliwością czekałam na kontynuację. I nawet nie podejrzewałam, że kiedyś będzie mi dane przeczytać tę samą historię, tylko z punktu widzenia Tylera, głównego bohater męskiego. Dziś będąc starsza o te kila lat odbieram literaturę młodzieżową w inny sposób. Zwykle liczę na miłą lekturę, która uprzyjemni mi kilka chwil. Niemniej nie byłam przygotowane na te wszystkie emocje, które mi towarzyszyły.

Jak sam tytuł wskazuje, w tym przypadku mamy historię Tylera, i to on jest narratorem powieści. Czytelnik ma możliwość zobaczyć całą historię z jego punktu widzenia, bliżej poznać jego postać, zrozumieć jego postępowanie i poznać jego myśli. Mamy wgląd w wydarzenia toczące się obecnie i retrospekcje zdarzeń sprzed pięciu lat. I o ile, obecne były dla mnie bardziej przypomnieniem tego, co czytałam w Czy wspominałam, że cię kocham?, tak przeszłość młodego chłopaka bardzo mną poruszyły. Dotyczy ona bowiem przemocy fizycznej wobec dziecka. A jak wiadomo, jest to temat bardzo trudny i budzi wiele emocji. Tak bardzo przeżywałam to, wszystko, przez co musiał przejść Tyler, być może dlatego, że sama jestem matką i nie wyobrażam sobie, aby ktoś mógł skrzywdzić moje dziecko. W książce wszystko działo się pod nosem matki, która niestety nie dostrzegała piekła, w jakim żyje jej najstarszy syn.

Czasami mam obawy sięgać po tak zwane „odgrzewane kotlety”, historie doskonale mi znane, a które mam ujrzeć „innymi oczami”. Boję się nudy i powtórzeń. Aczkolwiek Estelle Maskame nie zawiodła, bo oddała w ręce czytelnika bardzo interesującą powieść młodzieżową, którą czyta się z zainteresowaniem. Polecam.


Recenzje poprzednich tomów:


Tytuł: Nawet o tym nie wspominaj. Opowieść Tylera
Seria: Dimily (tom 4)
Autor: Estelle Maskame
Wydawnictwo: Feeria Young 2018
Gatunek: Literatura młodzieżowa


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Feeria Young.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia