Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 5 stycznia 2019

[RECENZJA PATRONACKA] „Nadzieje Olgi” Aneta Krasińska (tom 3)


CO W FABULE:
Olga usiłuje wrócić do normalnego życia. Chodzi do pracy, zajmuje się domem i dziećmi i marzy o chwili, kiedy zostanie ogłoszony wyrok w sprawie śmierci jej ciotki Elżbiety. Ciągnąca się od kilku miesięcy sprawa właśnie dobiega końca. Jednak znaleziony pamiętnik Elżbiety rzuca nowe światło na całą sytuację, całkowicie odmieniając stosunek Olgi do sprawczyni wypadku. Kobieta nawiązuje kontakt z Kaliną, która staje się jej coraz bliższa. Tymczasem Lena odnosi wrażenie, że jest osaczona. Wciąż czuje na swoich plecach zimny oddech Adama. Ostatecznie decyduje się na wykonanie nieodwracalnego kroku. [opis z okładki książki]

Przysunęła się w stronę Kaliny, pozwalając jej się objąć. Tak mało, a jednak tak wiele”.

WRAŻENIA:
Nadzieje Olgi to ostatni tom cyklu Małe tęsknoty. Na przestrzeni trzech tomów: Marzenia Kaliny, Pragnienia Elżbiety i Nadzieje Olgi – czytelnik śledzi losy kilku kobiet, które pomimo burzliwych początków z każdym dniem stają się sobie bliższe. Dostrzec można między innymi: zmiany w nich zachodzące; pragnienia i marzenia, do których spełnienia dążą; małe rzeczy, za którymi tęsknią; a także to, jak pokładają nadzieję na lepsze.

Wszystkie książki zostały podzielone na podrozdziały, przy czym każdy opisuje losy jednej z czterech bohaterek: Kaliny, Leny, Elżbiety (tylko w dwóch pierwszych tomach) lub Olgi (bratanicy Elżbiety). Jednakże moim zdaniem zawsze któraś z bohaterek wychodzi na przód i wiedzie prym historii. Tym razem autorka na świecznik wzięła Olgę oraz jej małżeństwo, które z każdym dniem rozpada się jeszcze bardziej. A obok mamy historię Kaliny, której pragnieniem jest chęć posiadania dziecka oraz Lenę, która marzy, aby mieć własną i kochającą rodzinę, codziennie wracać ze szkoły do ciepłego domu i móc się komuś wygadać oraz zaufać.


W Małych tęsknotach mamy przedstawioną paletę różnobarwnych, wyrazistych i autentycznych postaci, które z każdą kolejną książką i kartką stają się czytelnikowi bliższe, a ich zmagania z własnymi problemami i wewnętrznymi rozterkami absorbują i skłaniają do refleksji.

Autorka przedstawia historię w sposób ciekawy, ale też bardzo realny do tego pisze lekko i zarazem niebywale plastycznie. I osobiście po przeczytaniu wszystkich książek w dorobku autorki, w ciągu kilku lat, mogę napisać, że widoczny jest Jej progres i podwyższenie poziomu warsztatu. Uważam, że cały cykl Małe tęsknoty jest wart uwagi, a Nadzieje Olgi są idealnym jego zakończeniem. Gorąco zachęcam do lektury!
Tytuł: Nadzieje Olgi
Seria: Małe tęsknoty (tom 3)
Autor: Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Replika 2018
Gatunek: Literatura obyczajowa
Dziękuję Wydawnictwu Replika za możliwość przeczytania książki i objęcie jej patronatem medialnym bloga.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia