Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 9 listopada 2018

[RECENZJA] „Zapłata” Małgorzata Rogala (tom 1)


CO W FABULE:
W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni.
Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? I wreszcie – czy policjantom emocjonalnie zaangażowanym w śledztwo uda się zachować zimną krew? [opis z okładki książki]

Uważała, że nic w życiu nie uchodzi bezkarnie i prędzej czy później każdy musi zapłacić za swoje uczynki. Wierzyła, że zarówno dobro, jak i zło wracają do nadawcy, a jeśli ktoś zasłużył na karę, spotykał na swojej drodze sędziego, który tę karę wymierzał”.

WRAŻENIA:
Trafiłam na tę książkę, przeglądając nowości wydawnicze. Przeczytałam blurb, który mnie zaciekawił i szybko zorientowałam się, że Zapłata to pierwsza część serii z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem. Pomyślałam, że oto nadarzyła się okazja, aby zapoznać się z twórczością autorki. Nie wiedziałam, iż książka jest wznowieniem powieści sprzed kilku lat, a jej kontynuacje są już dostępne na rynku. Jako że polubiłam się z piórem autorki i wykreowanymi przez nią bohaterami, to nie pozostaje mi nic innego, jak zakupić resztę książek.

Uczucia krzywdy i niesprawiedliwości, upchnięte pod kruchą warstwą pozornego spokoju, wypłynęły na powierzchnię ze zdwojoną siłą, budząc chęć zemsty i ukarania winnych”.

Rogala bardzo zgrabnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi. Osobiście lubię takie zestawienie, więc lektura trafiła idealnie w mój czytelniczy gust. Mimo iż akcja nie jest nazbyt skomplikowana, bo intryga została rozpisana w sposób tradycyjny, to autorka za sprawą mocno ograniczonego grona podejrzanych, zręcznie myli tropy, wskazując (nie)jednoznacznie palcem, kto jest winny. Osobiście miałam dwóch kandydatów na miano „zabójcy” i praktycznie do samego końca nie mogłam wytypować, kim jest morderca.

Podoba mi się pomysł na fabułę – główną rolę odgrywa pewna tajemnica z przeszłości, która nie miała ujrzeć światła dziennego. Stało się inaczej. W końcu przyszedł dzień zapłaty za zbrodnię popełnioną sprzed lat. Nie mam również nic do zarzucenia co do kreacji głównych bohaterów. Są to osoby z krwi i kości, które zyskują sobie sympatię, bądź w niektórych przypadkach niechęć czytelnika.

Zapłatę czyta się przyjemnie i bardzo szybko, gdyż została napisana w prostym stylu, co nie oznacza, że jest nudna lub płytka. Wręcz przeciwnie. Książka jest interesująca, dostarcza mnóstwo emocji, czasami wnosi szczery humor (fragment z bosonogą policjantką biegającą po ulicach miasta, jest rewelacyjny), a w kulminacyjnych punktach trzyma w napięciu. To kawał dobrej literatury kryminalnej z zarysowanym wątkiem obyczajowym. Polecam.Tytuł: Zapłata
Seria: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 1)
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: Kryminał


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia