Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 12 listopada 2018

[RECENZJA W PIGUŁCE] „Kręgi” Zbigniew Zborowski


CO W FABULE:
"Mężczyźni. Nie wyglądali na potwory. Ten z prawej był niski i pulchny, o jowialnej twarzy. Środkowy był wyższy, ale znacznie starszy. Po lewej stał najmłodszy, z brzuszkiem rysującym się pod dresową bluzą. Może nie jest tak źle? Może chcieli tylko ponapawać się trochę jej strachem? Zażartować? Nie. W ich oczach było coś, co odbierało nadzieję".
W warszawskim parku zostaje znalezione ciało nastolatki. Młoda dziewczyna ma odcięte dłonie. Rusza policyjne śledztwo. W tym samym czasie wyrzucony z policji Bartosz Konecki, dorabiający jako prywatny detektyw, dostaje zlecenie: ma śledzić młodą aktorkę. Odkrywa, że dziewczyna stara się zebrać informacje na temat brutalnego morderstwa sprzed lat. Morderstwa, które do złudzenia przypomina niedawną zbrodnię na nastolatce.
Czy za zbrodniami stoi ta sama osoba?
Jaki związek ze sprawą ma kobieta, którą kazano mu śledzić?
Czy samotny detektyw będzie szybszy niż policja?
I czy powstrzyma zło, które zatacza coraz szersze kręgi?

Odkupienie przez cierpienie”.

WRAŻENIA:
Kręgi to kontynuacja cyklu z Bartoszem Koneckim w roli głównej. Niestety nie miałam okazji czytać pierwszej części zatytułowanej Skaza – kiedyś koniecznie nadrobię. Niemniej książka jest napisana w taki sposób, że w niczym nie przeszkadza nieznajomość pierwszego tomu.

Życie niesie ze sobą różne sytuacje. Są takie, których nie sposób udźwignąć...”.

Akcja powieści rozgrywa się w kilku polskich miastach, ale w przeważającej części w Warszawie, dlatego z dokładnością oddane są realia tego miejsca, ale przy tym nie zanudza czytacza nadmiernymi opisami otoczenia. Powiedziałabym, że jest w punkt. Dodatkowo fabuła ukazana jest w dwóch płaszczyznach czasowych (teraz i kiedyś). Uważam, że Zborowski perfekcyjnie połączył ze sobą te dwa światy. Dodatkowy plus daję za to, że każdy rozdział jest opisany: miasto – miesiąc – dzień – rok. Toteż nikt nie powinien mieć problemu z odnalezieniem się w czasie. Natomiast zakończenie, dosłownie zwala z nóg!

Pochłaniałam tę powieść strona po stronie, dlatego przeczytałam w zaledwie dwa wieczory, bo...

Wciąga.
Trzyma w napięciu.
Wywołuje emocje.
Zaskakuje.

W moim odczuciu Kręgi to bardzo ciekawie napisana powieść kryminalna z prawdziwymi i nieprzerysowanymi bohaterami, wartką akcją, żywymi dialogami i wielopoziomową kryminalną intrygą. Warto sięgnąć po tę książkę. Polecam.
Tytuł: Kręgi
Seria: Bartosz Konecki (tom 2)
Autor: Zbigniew Zborowski
Wydawnictwo: Znak Literanova 2018
Gatunek: Kryminał


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia