Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 sierpnia 2018

[RECENZJA W PIGUŁCE] „Nikt nie słucha starych ludzi. Prywatne śledztwo Agaty Brok” Iwona Wilmowska


(…) milczenie jest jedną z najlepszych technik przesłuchania. Większość ludzi nie jest w stanie zbyt długo znieść ciszy i po chwili zaczynają mówić tylko po to, by ją czymś wypełnić”.

CO W FABULE:
Pierwszy tom serii kryminalnej Prywatne śledztwo Agaty Brok. Agata to pracująca samotna trzydziestolatka, z dużym talentem do rozwiązywania zagadek. Kiedy jej ukochany wujek Antoni prosi ją, by przyjrzała się bliżej śmierci jego sąsiadki i przyjaciółki Leokadii, Agata postanawia mu pomóc. Policja uznała co prawda jej śmierć za samobójstwo, ale pan Antoni w tę wersję nie wierzy... Agata przystępuje do śledztwa, w którym pomaga jej kolega z pracy, Kermit. A że Agata właśnie rozstała się z chłopakiem...

W dzisiejszych czasach, jak ktoś jest stary, to od razu myślą, że wariat, że mu się od tej starości w głowie poprzestawiało (…) Nikt nie słucha starych ludzi”.

WRAŻENIA:
Moim zdaniem to typowa komedia kryminalna oparta na dość schematycznej budowie, bo: jest trup, prywatne śledztwo, trochę humoru, dość stereotypowa główna bohaterka. Czasami fabuła jest naciągana i mało rzeczywista, ale… przyznać trzeba, że czyta się ją lekko i z ciekawością. Myślę, że wątek kryminalny jest tutaj tylko pretekstem, który pozwala na wplecenie w fabułę postaci starszego pana Antoniego, i za jego „pomocą” pokazanie, że mało kto liczy się ze zdaniem seniorów – a szkoda, bo czasami starsi ludzie dostrzegają więcej niż młodzi. I właściwie przez pana Antoniego i prywatne życie Agaty, to wątek kryminalny nieco schodzi na dalszy plan, bo czytelnik nie do końca czuje potrzebę rozwikłania zagadki, lecz chce poznać wnikliwiej tych bohaterów.
Niemniej uważam, że to bardzo przyjemna i lekka w odbiorze książka, z którą można dobrze spędzić jeden wieczór. Jednak nie należy się po niej spodziewać cudu, choć przyznam szczerze, że poniekąd taki występuje w dość zaskakującym zakończeniu.


Tytuł: Nikt nie słucha starycj ludzi
Seria: Prywatne śledztwo Agaty Brok (tom 1)
Autor: Iwona Wilmowska
Wydawnictwo: Axis Mundi 2018
Gatunek: Komedia kryminalna


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Axis Mundi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia