Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 15 sierpnia 2018

[RECENZJA] „Tajemniczy czarny kot” Nathalie Semenuik


Chodzi, gdzie mu się podoba, według własnego widzimisię krąży po swoim terenie, zagląda do każdego łoża, wszystko widzi i wszystko słyszy, zna każdą tajemnicę, przyzwyczajenia i wstydliwe sekrety domu. On wszędzie jest u siebie, nie ma dla niego przeszkód – zwierzę poruszające się bezszelestnie, milczący wagabunda, nocny włóczęga po zakamarkach murów”.


Książka Tajemniczy czarny kot autorstwa francuskiej pisarki Nathalie Semenuik ukazała się w maju nakładem Oficyny Alma-Press. Ta niepozornych rozmiarów książeczka, jest bardzo przykładnie i bogato wydana: twarda oprawa, całość szyta, wzbogacona o kolorowe ilustracje i zdjęcia, które znajdują się praktycznie na każdej stronie, do tego bardzo dobrej gramatury kartki. Przez co wydaje mi się, że ten tomik stanowiłby doskonały prezent dla kocich miłośników.

Każdy kot domowy jest wyjątkowy”.

W tej publikacji czytelnik poznaje historię kotów, legendy, jakie jej towarzyszą, oraz wierzenia i głęboko zakorzenione przesądy. A uzupełnieniem są wiersze i anegdoty związane z kotami. Bo kot to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych, niezwykły, elegancki i niebywale fascynujący. Kot podobno chodzi własnymi ścieżkami, podobno też bywa wyniosły, ale z pewnością to świetny towarzysz, który potrafi obdarzyć człowieka zaufaniem i kocią miłością. Do tego jest bardzo czuły i kontaktowy. To prawdziwy członek rodziny, który uczestniczy w codziennym życiu mieszkańców domu.

Kocham koty, bo kocham mój dom, a one stają się z wolna jego widoczną duszą”.

Wszystkie koty bez wyjątku są bardzo przyjacielskie, kochane i szanowane, ale wśród nich jest ten jedyny, i wyjątkowy, kot inny niż wszystkie, bo caluteńki czarny. Który nosi na sobie piętno tego pechowego. Nathalie Semenuik postanowiła poszukać kilku wskazówek, dlaczego tak jest i skąd się wzięły wszystkie zabobony na temat czarnych kotów.
Kot może zostać waszym przyjacielem, jeżeli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem”.Uważam, że należy docenić pracę autorki, bo wykonała kawał dobrej roboty. Przedstawiła w swej książce wiele interesujących ciekawostek i dotarła do historii, które swym sadyzmem mogą zaszokować odbiorcę, mnie osobiście serce się krajało, kiedy czytałam, co ludzie wyprawiali z kotami w średniowieczu (palenie żywcem, nadziewanie na rożen i słuchanie jak to biedne zwierze wyje, zamurowywanie żywcem w murach, zrzucanie z wież). Ale nie tylko na negatywnym obrazie pozostała, bo ukazała też bardziej pozytywne postrzeganie czarnych kotów. Zwróciła uwagę na miejsce kota w literaturze, był on bowiem niewyczerpanym źródłem inspiracji. Przedstawiła różne znane osobistości, które słynęły z zamiłowania do kotów. Jak również zaprezentowała inne oblicze czarnych kotów, wspominając o nich, jak o talizmanach szczęścia. Wyróżniła ich ważną rolę podczas dwóch wojen światowych. I potwierdziła, że ich obecność działa uspokajająco, a zarazem przypisuje im się zdolności zdrowotne.

Tych niewielkich rozmiarów książka daje możliwość bliższego poznania zwyczajów, absurdów, śmiesznych anegdot i historii czarnego kota, który od zawsze wywoływał emocje, przez co stał się bohaterem wielu legend i opowieści, krążących po wszystkich krajach i kulturach. Książkę przeczytałam z olbrzymim zainteresowaniem i dowiedziałem się wielu nowinek. Szczerze polecam miłośnikom wszystkich mruczków.


A czy ty też na widok przebiegającego ci drogę czarnego kota, zatrzymujesz się, by nagle wybrać inną, choć dłuższą trasę?

A jeśli przechodzicie drogę, tuż po tym, jak przebiegnie ją czarny kot, pomyślcie koniecznie życzenie, na pewno się spełni!”

Tytuł: Tajemniczy czarny kot
Autor: Nathalie Semenuik
Wydawnictwo: Alma-Press 2018
Gatunek: Popularnonaukowe
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Alma-Press

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia