Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 30 sierpnia 2018

[RECENZJA] „Dziewczynka z zapalniczką” Mariusz Czubaj


Wiesz, co teraz? Teraz najesz się strachu. Spróbuj, jak smakuje”.

CO W FABULE:
Współczesny Śląsk. W lesie w Katowicach zostaje zamordowany Jacek Szymon, dawny mentor i kolega Rudolfa Heinza. Wiele lat wcześniej, we wrześniu 2001 roku, w willi na Brynowie odkryto okaleczone zwłoki 6-letniej dziewczynki. Śledztwo prowadził wówczas Jacek Szymon, a sprawcy nigdy nie znaleziono. Co łączy te dwie sprawy?
Profiler, który jeszcze niedawno zastanawiał się nad odejściem z policji, angażuje się w śledztwo. Tymczasem na wolności przebywa groźny przestępca, który kiedyś groził śmiercią Szymonowi oraz Heinzowi. Wiele wskazuje, że nie rzucał słów na wiatr. [opis z okładki]

Istnieją różne typy zabójczyń. Tak przynajmniej głosi teoria. Jedne są aniołami śmierci, mordującymi staruszków i ciężko chorych w hospicjach, domach opieki albo szpitalach. Czarne wdowy trują swoich kolejnych mężów i partnerów w celu przejęcia majątku. Modliszki realizują pewien typ chorych fantazji (...)”.

WRAŻENIA:
Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to niesamowita okładka, następnie intrygujący tytuł, dalej polecajka samej Katarzyny Bondy, a na koniec blurb, który całkiem ciekawie zapowiadał książkę. Sami powiedzcie, jak mogłam się oprzeć takiemu połączeniu? No nie mogłam! Toteż niezwłocznie ją zamówiłam.

Teraz kiedy jestem już po lekturze, śmiało mogę powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Bo książka wpasowała się w mój czytelniczy gust. Jednak, jak to zwykle bywa w moim przypadku, w trakcie lektury dowiedziałam się, że książka stanowi któryś z kolei tom cyklu – dokładniej piąty. Niemniej bardzo łatwo odnalazłam się w wątku i w ogóle nie przeszkadzała mi nieznajomość poprzednich książek autora – ale w swoim czasie, z chęcią poznam je bliżej – bo każda z części przedstawia oddzielną zagadkę kryminalną, toteż bardzo łatwo można odnaleźć w niej sens.

Podoba mi się, że Czubaj nie rozdrabnia się w opisach, dlatego na niespełna 300 stronach przedstawił bardzo ciekawą i zawiłą intrygę kryminalną, w której pomyślnie podrzucał fragmenty układanki i zręcznie mylił tropy. Tym samym udowodnił, że nie trzeba zapełniać stron pustosłowiem, aby oddać w ręce czytelnika dobry kryminał.

Wykreowany świat, bohaterowie z krwi i kości oraz pomysł na fabułę są w moim odczuciu starannie i profesjonalnie wykonane. Autor wiarygodnie przedstawił wydarzenia i potrafi zaskoczyć niespodziewanymi zwrotami akcji, a niektóre wątki przedstawił nieco ironicznie i z nutką humoru. Dlatego Dziewczynkę z zapalniczką czytało mi się szybko, przyjemnie i z dużym zainteresowaniem do samego końca. Polecam Wam tę książkę i liczę, że spędzicie z nią miło czas.
Tytuł: Dziewczynka z zapalniczką
Seria: Polski psychopata (tom 5)
Autor: Mariusz Czubaj
Wydawnictwo: W.A.B. 2018
Gatunek: Kryminał


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia