Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 11 lipca 2018

[RECENZJA PATRONACKA] „Powiew ciepłego wiatru” Edyta Świętek(...) szczęście podzielone pomiędzy innych robi się jeszcze większe i bardziej cieszy. I trzeba się dzielić, ponieważ dobro zawsze wraca do dobrego, podobnie jak zło wróci do złego”.


W ostatnim tomie sagi Spacer Aleją Róż udajemy się do Nowej Huty od końca lat 70. po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie dochodzi do brutalnych starć mieszkańców z jednostkami ZOMO. Rodziny Szymczaków i Pawłowskich płacą wysoką cenę za pragnienie wolności, lecz ich nadzieje i walka w końcu znajdują oczekiwany finał. Pod koniec 1989 roku z alei Róż znika znienawidzony pomnik Lenina, a młodzi ludzie po raz ostatni wciągają w płuca powietrze przesycone gazem łzawiącym. [opis z okładki książki]

Kiedyś Aleją Róż spacerowali przede wszystkim ludzie o jędrnych, rumianych twarzach. Popychali wózki z małymi dziećmi, pilnowali nieco starszych pociech. Teraz coraz częściej widać było tę samą dziatwę – już wyrośniętą i posiwiałą, jak popycha przed sobą wózek ze zniedołężniałym ojcem lub schorowaną matulą. Synowie i córki Nowej Huty prowadzili pod rękę rodziców”.

Jak wiadomo wszystko, co dobre, szybko się kończy... Saga nowohucka Edyty Świętek składa się z pięciu tomów, już po przeczytaniu pierwszego zakochałam się w tej powieści, a z każdym kolejnym moja miłość rosła. Były wzloty i upadki, z jednymi bohaterami zaprzyjaźniłam się z miejsca, z innymi musiała minąć chwila, inni mnie drażnili, ale w ostateczności… polubiliśmy się z wszystkimi. Zrozumiałam i zaakceptowałam postępowanie wszystkich, choć czyny niektórych nie były godne naśladowania. Po skończeniu Powiewu ciepłego wiatru długo nie mogłam dojść do siebie i sięgnąć po kolejną książkę. Zrobiło się sentymentalnie, było mi tak bardzo smutno, bo zwyczajnie żal było rozstawać się z bohaterami, bo wraz z nimi śmiałam się i płakałam, przeżywałam ich porażki i cieszyłam się z osobistych sukcesów.

Powiew ciepłego wiatru powiedziałabym, że jest najbardziej smutną historią z wszystkich. Tutaj autorka wplotła znaczną część melancholijnych scen, bardzo nostalgicznych, i to naturalne, że podczas ich czytania płyną łzy. Autorka na przestrzeni wszystkich tomów ukazała trudy życia i historię kilku pokoleń rodziny Szymczaków i Pawłowskich. Pokaza chwile piękne i tragiczne, bo właśnie takie jest życie, składa się z chwil dobrych i złych, tych, o których chce się zawsze pamiętać i tych, o których najchętniej by się zapomniało. Poznawaliśmy perypetie tych rodzin, ich skomplikowane losy i towarzyszyliśmy im w podróży przez kilkadziesiąt lat ich życia. Byliśmy świadkami ich pierwszych zauroczeń, miłości, ślubów, pojawienia się na świeci ich dzieci, a potem wnuków, zdrad, pogubienia się, podejmowania trudnych decyzji, chorób, walki o lepsze jutro i śmierci. Świętek w naturalny sposób przedstawiła wątki rodzinne, społeczno-polityczne, historyczne i gospodarcze na przełomie lat 1949-1991. Pokazała jak ważne znaczenie miały kiedyś wartości i zasady wpajane poprzednim pokoleniom.

Starość… Straszne słowo, które coraz częściej pojawiało się w rozmowach Szymczaków i Pawłowskich”.

Edyta Świętek stworzyła niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju sagę, która chwyci za serce każdego, nawet najbardziej wymagającego czytelnika i zmusi do refleksji. Cieszę się, że miałam okazję przebyć ten fascynujący spacer Aleją Róż, od momentu powstania Nowej Huty, aż do współczesności. Była to bowiem prawdziwa czytelnicza uczta i zarazem pasjonująca podróż w czasie. Uważam, że czas poświęcony na lekturę tej sagi nie był czasem straconym i jestem pewna, że Spacer Aleją Róż zostanie w mej pamięci na długo i jeszcze kiedyś do niej wrócę. Polecam.


Tytuł: Powiew ciepłego wiatru
Seria: Spacer Aleją Róż (tom 5)
Autor: Edyta Świętek
Wydawnictwo: Replika 2018
Gatunek: Literatura współczesna

Dziękuję Wydawnictwu Replika za udostępnienie powieści do recenzji i możliwość objęcia książki patronatem medialnym bloga.
Recenzje wcześniejszych tomów:


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia