Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 14 maja 2018

[RECENZJA]: „Jo@nna” Agnieszka OpolskaJoanna, współczesna trzydziestolatka, matka dwójki dzieci, jest rozczarowana zastojem w swoim życiu: w jej partnerskim związku brakuje zrozumienia, niewiele też czerpie satysfakcji z seksu. Gdy poznaje Anetę, bibliotekarkę uzależnioną od seks czatów, pod jej wpływem nawiązuje internetowy kontakt z tajemniczym „Writerem”. Czy mimo kłopotów i rozterek, życie bohaterki znów zacznie się układać? [źródło]

Internet daje tę niezwykłą możliwość udawania tego, kim się chce być, pomijając to, kim się jest naprawdę”.


Jo@nna to trzecia powieść w dorobku Agnieszki Opolskiej. Miałam przyjemność czytać wszystkie Jej książki i dostrzegam zdecydowany progres, widzę postępy w tym, jak pisze i przedstawia daną historię. Co bardzo mnie cieszy. Poprzednie dwie książki wspominam entuzjastycznie, bo Anna May i Róża też są bardzo dobrymi powieściami współczesnymi z rozbudowanym wątkiem obyczajowym, dlatego bez wahania sięgnęłam po Jo@nnę. Warto wspomnieć, że w każdej opisana została historia zupełnie innej kobiety, a jedynym punktem łączącym je, jest motyw malarstwa. I mało, kto wie, że wszystkie tworzą serię pt. Sztuka miłości(ą). Być może gdyby były wydane w jednym Wydawnictwie, byłoby to jasne dla ogółu? Mam nadzieję, że kiedyś wszystkie trzy tytuły ukażą się nakładem jednego Wydawnictwa i zostaną jasno określone, jako seria.

W Jo@nnie autorka zdecydowała się pokazać nam współczesną kobietę, uwikłaną w długoletni związek, która spełnia oczekiwania innych, a nie robi nic dla siebie. Jest zepchnięta przez partnera na dalszy plan – bo liczą się tylko jego rozwój i kariera, a ona ma opiekować się domem, dziećmi i mężem, do tego jeszcze pracować na etacie.

Pokazuje też mężczyznę, partnera, który zamiast dowartościować swoją kobietę, ciągle ją krytykuje: zarabiasz mniej; wydajesz za dużo; nie dasz sobie rady beze mnie; nie utrzymasz się! Nie dostrzega jej zaangażowania, a jej rozwój traktuje, jako mniej istotny. Joanna udowodniła temu durniowi, że jest bardzo wartościową kobietą, a jej talent malarski, który został uśpiony na wiele lat, w końcu może przynieść jej duże korzyści pieniężne.

Nigdy nie jest za późno, kiedy się kogoś kocha”

W trakcie lektury dostrzegamy zmiany, jakie zachodzą w głównej bohaterce. Staje się pewniejsza siebie. Zdaje sobie sprawę, że to ona jest panią własnego losu i wyłącznie od niej zależy, w jakim kierunku potoczy się jej życie. Bardzo polubiłam tę postać, ale w równym stopniu moją sympatię wzbudzili też: Aneta, Kora oraz Jeremi. Zachowanie Roberta mnie irytowała, ale z końcem książki zaczęłam go nieco inaczej postrzegać i miałam dość ambiwalentne uczucia. Za to szczerze nie polubiłyśmy się z Johanną „artystką” – drugoplanową postacią. Dlaczego? Musicie sami się przekonać.

U boku wątku obyczajowego znajdzie się też komedia romantyczna. Muszę przyznać, że nie często się to zdarza, ale szczerze się uśmiałam z niektórych wpadek bohaterów. Autorka trafiła w moje poczucie humoru, trzeba jej to przyznać. Fajnie jest to wplecione w fabułę, co powoduje, że na chwilkę rozluźnia się atmosfera. Oprócz tego mamy też wątek nawiązywania znajomości w sieci, która z czasem przeradza się w coś nieoczekiwanego dla obu stron. Autorka realnie przedstawia wymianę korespondencji pomiędzy dwojgiem obcych sobie ludzi. A także trafnie nakreśla losy pozornie zwyczajnej rodziny.

Jo@nna to zgrabnie przedstawiona bardzo współczesna historia, w której omawianych jest wiele życiowych wątków, z paletą różnobarwnych bohaterów i niezliczoną ilością emocji. A lekki styl autorki, żywe dialogi i plastyczność opisów powodują, że powieść czyta się błyskawicznie. To książką o kobiecie i dla kobiet, aby zrozumiały podobnie, jak główna bohaterka, że warto się rozwijać, samorealizować, spełniać marzenia i nie poświęcać się dla innych własnym kosztem. Zdecydowanie polecam.


Tytuł: Jo@nna
Seria: Sztuka miłości(ą) (tom 3)
Autor: Agnieszka Opolska
Wydawnictwo: Axis Mundi 2018
Liczba stron: 468
Gatunek: Literatura współczesna


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Agnieszki Opolskiej i Wydawnictwa Axis Mundi.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia