Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 24 stycznia 2018

[RECENZJA] „Pamiętam” Agnieszka Janiszewska
Dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej z Paryża do Warszawy przyjeżdża młoda kobieta, Izabella Seigner, aby odszukać i poznać rodzinę swojej zmarłej matki.
Prowansja, Paryż, Lyon, majątek ziemski w Bolesławicach oraz Warszawa – oto miejsca, w których rozgrywa się nie tylko piękna, ale i mądra historia o miłości i nienawiści. A także o tym, jak wiele zależy od nas samych. Pamiętam opisuje skomplikowane losy czterech związanych ze sobą kobiet, których życie toczy się na tle dramatycznych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku. Odwzorowany z talentem malarza portret rodziny, której członkowie, wbrew niesprzyjającym okolicznościom, usiłują kochać, realizować pragnienia, dokonywać dobrych wyborów, a przede wszystkim nigdy nie poddawać się. *


Czym innym jest jednak śmierć – ona przecież, taka czy inna, nie ominie nikogo – a czym innym zapomnienie kogoś. Skazanie na niebyt, na milczenie”.

Pamiętam to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Janiszewskiej i muszę uznać je za bardzo udane. Autorka przedstawiła ambitną i tajemniczą historię o miłości i nienawiści. Pokazując przy tym, że gniew i nienawiść może być tak samo silny z perspektywy upływającego czasu, jak kiedyś – kiedy się narodził. Dlatego kobiety, opisane w książce, pomimo pokrewieństwa nic o sobie nie wiedziały i musiały się na nowo poznawać.

Książka już od pierwszych stron zajęła moje myśli i pobudziła wyobraźnię, wszystko jest zasługą tego, że autorka umiejętnie i bardzo lekko prowadzi fabułę, budując przy tym odpowiedni nastrój. Posługuje się piękną polszczyzną, wie, co chce przekazać czytelnikowi, dlatego nie rozwodzi się nad mało istotnymi szczegółami, do tego oddaje żywą narrację i twórcze kreowanie obrazów. W niezwykle interesujący sposób przedstawia historię o skomplikowanych więzach rodzinnych i poszukiwaniu własnych korzeni, ukazując przy tym, że życie często bywa bolesne i niesprawiedliwe.

Dużym atutem są też dobrze skonstruowani bohaterowie, których postępowanie możemy poddać głębokiej analizie, jak i zawarty niemały pakiet emocji. Chciałam poznać przebieg wydarzeń sprzed lat i dowiedzieć się, co dokładnie wówczas zaszło, że matka Izabelli Seigner głównej bohaterki musiała nagle opuścić rodzinę, kraj i córkę? Wraz z Izabellą musimy przebrnąć przez skomplikowane relacje rodzinne, poznać jej członków i postarać się ich zrozumieć.

Pamiętam to wielowątkowa powieść, w której prym wiodą niezwykłe trudne losy pewnej rodziny. To książka, w której czytelnik z każdą kolejną stroną poznaje ukrywane przez lata rodzinne tajemnice, dramaty i powolutku odkrywa wszystkie karty. Jestem pewna, że ta lektura zadowoli miłośników sag rodzinnych i zapewni rozrywkę na długie godziny. Polecam.


Tytuł: Pamiętam
Autor: Agnieszka Janiszewska
Wydawnictwo: Novae Res 2017
Liczba stron: 524
Gatunek: Literatura obyczajowa


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res.*opis z okładki książki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia