Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 21 grudnia 2017

[RECENZJA] „Córka pedofila” Ewa Pirce„– Dlaczego się ranisz? – Ciszę przerwał jego głos.Czułam, jak na mnie patrzy, ale nie miałam odwagi spojrzeć na niego.To rzecz, dzięki której wiem, że moje ciało należy do mnie. W ten sposób przekonuję siebie, że ja decyduję.To nie jest w porządku – odpowiedział po chwili.”


***
Są wydarzenia, które poruszają do głębi.
Są ludzie, obok których nie jesteś w stanie przejść obojętnie.
Są opowieści, co – raz opowiedziane – już na zawsze z Tobą pozostają.
Są doświadczenia zmieniające nas na całe życie…
Taka właśnie jest historia Lexi – nastolatki, jaką możesz znać, dziewczyny innej niż wszystkie.*

***

Ktoś, kto kocha, nie niszczy. A ktoś, kto niszczy, nigdy nie kochał”.

Córka pedofila to debiut powieściowy Ewy Pirce. Debiut, o którym z pewnością można powiedzieć: udany. Historia inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami, dlatego głęboko przybliża czytelnikowi bardzo poważny problem, z którym boryka się zapewne wiele dzieci. Autorka bowiem porusza bardzo trudny i zarazem ważny temat, jakim jest pedofilia. Uzmysławia czytelnikowi, że gdzieś w pobliżu może znajdować się osoba, która może być w podobnym, jak główna bohaterka książki, punkcie życia. Mówi też o samookaleczaniu się, bo Lexi robi to notorycznie, w ten sposób czerpie z tego przyjemność, ale też chce zapomnieć o wszystkich przykrościach, które ją spotykają. Ewa Pirce opisuje to w sposób bardzo realny, dlatego czytelnik szybko utożsamia się z główną bohaterką, ma okazję zajrzeć do jej głowy, przekonać się, jak silne targają nią emocje, a z biegiem fabuły zaczyna odczuwać to, co ona… niewyobrażalny ból.

Zacisnęłam zęby i wbiłam krawędź żyletki mocno w ciało. Potem powoli sunęłam ręką do góry, patrząc, jak skóra rozchodzi się na boki, uwalniając krew, mieszającą się z wodą. Oparłam się plecami o ścianę i napawałam bólem, moim bólem, bo to ja decydowałam, kiedy go chcę, i ja decydowałam, ile go potrzebuję”.

Książkę przypisałabym do gatunku New Adult, który w większości przypadków rządzi się utartymi schematami. Niemniej w tym wypadku autorka nieco zeszła z obranego kursu i przedstawiła czytelnikowi historię inną niż większość. Wszystko za sprawą problematyki, którą dogłębnie analizuje, bez koloryzowania, pomaga nam zrozumieć sytuację, w której znajduje się ofiara pedofila. Bo właśnie z jej perspektywy poznajemy bieg zdarzeń, z perspektywy córki, która zostaje niszczona przez swojego ojca. Ta książka zmusza czytelnika do refleksji i gwarantuję, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.Miłość jest nadzieją, siłą i przekleństwem w jednym. Ponieważ kiedy kochasz, wiesz, że jesteś w stanie zrobić i osiągnąć wszystko. Daje ci to moc, jakiej nie uzyskasz w żaden inny sposób, ale kiedy znika, kiedy zostaje ci zabrana, to jakby wyrwano ci duszę, zmiażdżono serce i wypalono umysł… A wiesz, co wtedy trzyma cię przy życiu? – (…) – Wspomnienia.”

Jest gorycz, ale znalazło się też miejsce na słodycz. Bo oprócz głównego wątku, w tle pojawiają się również wątki poboczne traktujące o miłości i przyjaźni. Lexi ma dwóch najlepszych przyjaciół, Henry'ego i Jamesa, z którymi może o wszystkim pogadać i zawsze może na nich liczyć. James to również jej chłopak, bo prócz przyjaźni, połączyła ich też pierwsza, prawdziwa i niewymuszona miłość. Prawda jest taka, że Lexi kreuje się na zbuntowaną dziewczynę, jednak głęboko w środku skrywa dziewczynkę, która pragnie być kochaną i akceptowaną. I właśnie tę tęsknotę dostrzegli w niej James i Henry.

Uważam, że są nam potrzebne takie książki, jak Córka pedofila. Uświadamiają nam, że gdzieś na świecie żyją dzieci, które zamiast rodzicielskiej miłości i wsparcia mają jedynie ból i cierpienie, które zostawiają blizny na ich ciałach i duszach do końca życia. Na kartach tej powieści, zapisana została historia, która absorbuje od pierwszych stron, niesie ze sobą wiele zwrotów akcji i porusza czytelnika do głębi. Szczerze polecam.Tytuł: Córka pedofila
Autor: Ewa Pirce
Wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika
Premiera: 28.10.2017
Liczba stron: 330
Gatunek: New Adult


Za udostępnienie powieści do recenzji dziękuję autorce i Wydawnictwu Wieża Czarnoksiężnika.

*opis Wydawcy 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia