Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 14 grudnia 2017

Autorzy polecają na święta – Hanna Greń #3
Czytam książki należące do różnych gatunków. Nie zawsze wybór lektury jest trafiony, ale najczęściej, zwłaszcza w przypadku polskich autorów, czytanie przynosi wielką satysfakcję.
Pragnę zachęcić Was do sięgnięcia po wybrane przeze mnie „perełki”, szczególnie teraz, gdy zbliża się świąteczny okres. Książka może być świetnym prezentem pod choinkę. Sama taki wybrałam, zamawiając u aniołka pierwsze trzy części „Stacji Jagodno” Karoliny Wilczyńskiej. Kolejne trzy części dostanę dwa tygodnie później, na urodziny. O ile będę grzeczna. :)Polecankę zacznę od mojego ulubionego gatunku, czyli kryminału i proponuję „Zastrzyk śmierci” Małgorzaty Rogali. Jest to czwarta już część cyklu o Agacie Górskiej (poprzednie to Zapłata, „Dobra matka”, „Ważka”) i moim zdaniem najlepsza, choć poprzednim także ciężko byłoby cokolwiek zarzucić.
Małgorzata Rogala pisze mądre kryminały, w których wszystko jest dokładnie rozplanowane. Nic nie dzieje się bez przyczyny, nie ma niepotrzebnych wątków czy scen niemających żadnego związku z akcją, a każde słowo jest użyte w konkretnym celu. Dla mnie to bardzo ważne, gdyż nie cierpię zbędnej gadaniny, tak jak nie cierpię wątków niewnoszących do książki nic poza zbędnym nabijaniem ilości stron.


Drugim polecanym przeze mnie kryminałem jest „Księga wysp ostatnich” Anny Klejzerowicz. Jest to najnowsza część cyklu kryminalnego z Emilem Żądło w roli głównej (poprzednie to „Sąd Ostateczny”, „Cień gejszy”, „Dom Naszej Pani” i „Zaginione miasto”).
„Księgi wysp ostatnich” jeszcze nie czytałam, gdyż jej premiera odbędzie się dopiero 21 listopada, więc polecam ją „w ciemno”, ale w przypadku tej autorki mogę sobie na to pozwolić. Jestem całkowicie pewna, że nie zawiodę się na lekturze, tak jak nie zawiodłam się na lekturze poprzednich części.

Drugim lubianym przeze mnie gatunkiem jest powieść obyczajowa i tu stanęłam przed naprawdę trudnym wyborem, tyle jest bowiem doskonałych książek, że trudno mi wskazać te najlepsze. Skupię się więc na tych wydanych przez moje wydawnictwo czyli Replikę.
Z całego serca polecam sagę „Spacer Aleją Róż” Edyty Świętek. Na razie ukazały się trzy części. Są to „Cień burzowych chmur”, Łąki kwitnące purpurą” oraz „Drzewa szumiące nadzieją”. Początkiem 2018 roku ukaże się czwarta część, a autorka właśnie pracuje nad piątą.
Bohaterami sagi są członkowie rodziny Szymczaków, których losy prowadzą czytelnika od trudnych lat powojennych aż do współczesności.
Polecam także książkę Natalii Nowak-Lewandowskiej, noszącą tytuł „Głód miłości”. Wbrew pozorom nie jest to słodki romans, lecz opowieść o trudnej miłości, wyrzeczeniu i zrozumieniu, o niełatwych wyborach dokonywanych w imię uczucia łączącego dwoje ludzi.
Na koniec coś dla miłośników fantastyki. Tutaj pragnę zachęcić do sięgnięcia po powieści autorstwa Sławomira Nieściura, który zadebiutował w ubiegłym roku książką „Wedle zasług”. Niedawno ukazała się kontynuacja tej powieści, nosząca tytuł „Ostatniego zeżrą psy”.
Książki należą do serii „Fabryczna zona”, jak łatwo więc się domyślić, fabuła osadzona jest w strefie anomalii powstałych po katastrofie. Autor stworzył całkiem nowy obraz życia stalkerów, moim zdaniem wielce przekonujący. Dla mnie książki Sławomira Nieściura to kawał doskonałej fantastyki.
Zapewniam, że nie pożałujecie, wybierając wspomniane wyżej książki. Gwarantuję przyjemność płynącą z ich czytania.
Hanna GreńFot: archiwum autorki


Tekst:
Hanna Greń
Strona internetowa:
Fanpage:
Grupa:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia