Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 27 września 2017

[RECENZJA]: „Prokurator” Paulina Świst


Rozpoczynając Prokuratora, miałam pewne obawy, a wszystko to za sprawą dość przeciętnych ocen, które pojawiają się na stronie znanego portalu. Niemniej ze mną jest tak, że często się zdarza, iż podoba mi się zwykle to, co innym nieco mniej przypada do gustu, i dokładnie tak samo dzieje się w drugą stronę: jedni wychwalają „pewną” poczytną autorkę, a ja po prostu nie mogę przebrnąć przez jej książki.

Wracając do Prokuratora, napiszę, że mnie się książka podobała. Niektóre momenty faktycznie były mało realne i aż nazbyt przekoloryzowane, że nie miały prawa wydarzyć się w prawdziwym życiu, niemniej było ich niewiele. Tę niewielką wadę książki zrekompensowali mi sami bohaterowie: ich śmiałość, wybuchowość, arogancja i ciągłe docinki dały mi wiele frajdy. A sarkastyczne dialogi, które toczyli między sobą, w dużej części powalały mnie na łopatki.


Fabuła też jest niczego sobie. Akcja toczy się w środowisku śląskiej palestry. Prokurator poznaje panią adwokat w dość nietypowych okolicznościach: bar – szybki seks – każde idzie w swoją stronę z myślą, że nigdy więcej się nie spotkają. Los szykuje dla nich niespodziankę, bo już wkrótce zasiadają na jednej sali rozpraw i stoją po przeciwnych stronach.

Zazdrosna baba jest najwredniejszą istotą na ziemi”.


Osobiście nie mam wielu zastrzeżeń. Historia wciągnęła mnie od samego początku i z każdą kolejną stroną nabierała tempa. Jest to powieść sensacyjna z domieszką romansu, to co lubię najbardziej. W pierwszej części lepiej poznajemy bohaterów, włącznie z ich miłosnymi (łóżkowymi) perypetiami, niemniej sceny łóżkowe nie przytłaczają swoją ilością. Natomiast w dalszej części akcja nabiera tempa i miłosne uniesienia zostają zepchnięte na rzecz dobrej powieści sensacyjnej.

Uważam, że Prokurator to całkiem zgrabnie napisany romans z domieszką wątku sensacyjnego. Czyta się lekko i szybko, a bohaterowie wzbudzają sympatię, mimo iż są całkowicie wyidealizowani. Jest jednak coś, co nie daje mi spokoju, otóż język w książce jest, aż nazbyt męski, co nasuwa mi na myśl pytanie: czy Paulina Świst na pewno jest kobietą? Niemniej książkę polecam i osobiście sięgnę po kolejne książki autor(a)ki.


Tytuł: Prokurator
Autor: Paulina Świst
Wydawnictwo: Akurat 2017
Gatunek: Literatura obyczajowa i romans
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Akurat.

5 komentarzy:

 1. Również jestem po tej lekturze ale widzę, że Ty lepiej oceniłaś niż ja :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może lepiej wpasowała się w mój gust czytelniczy? :)
   Sięgniesz po "Komisarza"? Premiera już wkrótce.

   Usuń
 2. Od dłuższego czasu leży na półce i chyba w końcu po nią sięgnę. Ja już dawno przestałam patrzeć na oceny innych, bo jednak od czasu do czasu potrzebuję lekkiej lektury, może nie takiej wysokich lotów, ale przyjemnej, którą można pochłonąć w jedno popołudnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tu muszę się z Tobą zgodzić! :) W moim przypadku zawiodłam się już na kilku poczytnych autorkach, których książki są wychwalane pod niebiosa, a do mnie zwyczajnie nie przemawiają. :)
   A "Prokurator" faktycznie nie jest jakimś wybitnym dziełem, a lekką książką, przy której można miło spędzić wieczór.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach. :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia