Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 21 września 2017

[RECENZJA PATRONACKA]: „Zawrotny rytm fokstrota” Maria Jolanta Tokarska

CO W FABULE:
Szalone lata dwudzieste, kiedy to świat wchodzi w nową epokę i chce nadrobić stracony czas wojny. Zawrotny rytm fokstrota i rewiowych popisów splata się z tradycjami, których usilnie stara się bronić starsze pokolenie, choć pod skórą czuje, że już nic nie zatrzyma tego pochodu wyzwolenia kobiet, szybkich automobili, krótszych spódnic i swobodniejszych obyczajów.[opis z okładki książki]

(…) serce to samotny myśliwy”.

WRAŻENIA:
Fabuła książki lawiruje między Krakowem a Wiedniem. Autorka opisała środowisko w sposób, który pozwala czytelnikowi bez trudu wkroczyć w tamten świat i wraz z bohaterami powieści przemierzać ulice miast. Tokarska posługuje się językiem prostym, lekkim i doskonale zrozumiałym, a historia przedstawiona jest płynnie i naturalnie. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko i bez większego wysiłku

Bohaterowie to galeria różnobarwnych postaci. Posiadają odmienne charaktery, zwyczaje i sposoby postępowania, co sprawia, że są na swój sposób wyjątkowi. Ukazują życie zubożałej polskiej szlachty w czasach, kiedy to ograbieni ze wszystkich dóbr, musieli budować swoje życie praktycznie od nowa. Były to dla nich czasy ciężkie, ale nie pozbawione zalet i o tym pisze autorka.

Książka nie jest pozbawiona wad, niemniej uważam ją za całkiem udany debiut powieściowy. Autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż do lat dwudziestych XX wieku i bez wysiłku opisuje wątki historyczne, przy tym w pełni prezentuje klimat ówczesnych czasów, tradycje i obyczajowość, kiedy to Polska w końcu uzyskała niepodległość.

Niedostatek bardzo człowiekowi doskwiera. Cieszy się potem ze wszystkiego jak dziecko”.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę publikację, bo jej lektura sprawiła mi wiele przyjemności. Dzięki niej miałam szansę bliżej poznać mały wycinek tamtejszej obyczajowości. Moim zdaniem Zawrotny rytm fokstrota to typowo kobieca literatura z charakterystycznymi dla niej cechami. Polecam.
Tytuł: Zawrotny rytm fokstrota
Autor: Maria Jolanta Tokarska
Wydawnictwo: Replika 2017
Gatunek: Literatura obyczajowa

Dziękuję Wydawnictwu Replika za udostępnienie powieści do recenzji i możliwość objęcia książki patronatem medialnym bloga.

3 komentarze:

  1. Musi być świetna! Już sama okładka jest magiczna!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię książki o tańcu, a ta zapowiada się znakomicie, zapisałam tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio książki o tańcu stały się modne. Pojawia się coraz więcej tytułów. Ciekawe jaki był taniec w lata '20 XX wieku? Dziś raczej już się fokstrota nie tańczy.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia