Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 26 sierpnia 2017

[RECENZJA]: „Żubr Pompik. Tropy na śniegu” Tomasz SamojlikŻubr Pompik to książeczka przedstawiająca pierwszy rok z życia pewnego małego żubra, który urodził się jesienią – znacznie później niż jego kuzyni, przez co był najmłodszy w stadzie i nie miał się z kim bawić. Jednak Pompik, bo tak ma na imię żubr, znalazł sobie inne zajęcie. Próbował się bawić z innymi zwierzętami mieszkającymi w puszczy, przez jego przyjazne nastawienie do innych i chęć udzielenia pomocy, bardzo łatwo nawiązywał nowe znajomości. Zaczął analizować świat, który otaczał go dookoła, zadając przy tym wiele pytań. Trzeba mu przyznać, że jest bardzo dobrym obserwatorem. Pragnie wszystkiego dotknąć i o wszystkim się przekonać.


Mamo, dlaczego liście zrobiły się żółte i czerwone? Dlaczego spadają z drzew? Co drzewa zrobią bez swoich liści?”.

Książeczka składa się z 13. rozdziałów, gdzie każdy traktuje o innym temacie. Nasze pociechy wraz z głównym bohaterem bajeczki odkrywają charakterystyczne cechy dla czterech pór roku. Historia opisana zaczyna się jesienią, a kończy latem. Dzięki temu dziecko poznaje nie tylko zmiany zachodzące w otoczeniu, ale też napotyka na wielu mieszkańców puszczy – zwierzęta, które żyją w danym sezonie, lub które wychodzą z nory na pewien czas. Pompik poznaje między innymi: inne żubry, wiewiórkę, jeża, łosia, wilczka, srokę, rysia, lisa, pojawia się też borsuk, nornik, dzik, czy różne owady. Każde zwierzątko ma swoje cechy charakterystyczne i, mimo iż pojawia się tylko na chwilkę, to zapamiętujemy je i obdarzamy sympatią.

Należy również wspomnieć o szacie graficznej i samym wydaniu książki. Twarda okładka książeczki jest zachęcająca i obrazuje to, co znajduje się wewnątrz. W środku umieszczono wiele ilustracji – jest kolorowo i przyjaźnie dla oka. Rozdziały są krótkie, ale opisują najistotniejsze sprawy, dodatkowo zobrazowane są w sposób przystępny, ale nie infantylny.

Tomasz Samojlik, jako doktor nauk biologicznych i badacz historii przyrody Puszczy Białowieskiej doskonale odnajduje się w sprawie i w niebanalny, lecz bardzo przyswajalny sposób mówi o zamiłowaniu oraz szacunku do przyrody, którą każdy powinien respektować. Żubr Pompik. Tropy na śniegu to pogodna książeczka, która każdemu młodszemu czytelnikowi umili czas i pozwoli pokochać przyrodę. Polecam.


Tytuł: Żubr Pompik. Tropy na śniegu
Seria: Żubr Pompik (tom 1)
Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Media Rodzina 2016
Gatunek: Książeczki dla dzieci

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Media Rodzina.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia