Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 27 kwietnia 2017

[RECENZJA]: „Niebezpieczne podobieństwo” Małgorzata Nachtman-Dzikowska.
Widzisz, tak już jest, że jeśli chodzi o pieniądze, zwłaszcza bardzo duże pieniądze, to kończy się lojalność i przyjaźń, a zaczyna wojna na śmierć i życie”.

Niesamowite, jak w ułamku sekundy można się znaleźć w samym środku afery. Polska tłumaczka Paulina Dobrucka przybywa do USA w interesach. Na lotnisku zostaje dość brutalnie zatrzymana przez ochronę, lecz po krótkim przesłuchaniu przez agenta FBI Marka Kasley'a zostaje zwolniona. Cała sprawa nie daje jej spokoju, ale wkrótce dostaje propozycję i postanawia poświęcić swój urlop i współpracując z FBI odbyć przygodę życia.


(…) uważam, że życie to nie tylko budzenie się, jedzenie, pracowanie i chodzenie spać. Życie to ludzie wokół ciebie. Życie to chwile. To nieopisane rzeczy, które możesz ofiarować innym, i to, czego możesz zaznać, dopóki tylko masz ochotę przeżyć przygodę”.

Kreacja bohaterów jest poprawna. Autorka przedstawiła Paulę jako osobę inteligentną, niezależną, odważną i bardzo ciekawą świata. Być może właśnie dlatego bardzo ją polubiłam. Natomiast Mark, nieco gburowaty, bardzo zdystansowany, ale mający głowę na karku, jako główna postać męska został nieco przyćmiony przez Alexa, który z kolei występuje epizodycznie i szczerze powiedziawszy, z chęcią poznałabym historię jego życia, tę sprzed wydarzeń przedstawionych w Niebezpieczne podobieństwo.

Jeśli się nie okazuje uczuć, to potem mniej się cierpi”.

To dobra powieść sensacyjna, fabuła została przedstawiona płynnie, od samego początku wciąga, jest akcja i napięcie. Bardzo interesujące w powieści jest osadzenie akcji w realiach współczesnych czasów Nowego Jorku, przy czym autorka dużo uwagi skupia na opisach aglomeracji. Za sprawą tego, że Paulina była oprowadzana po najciekawszych zakątkach miasta i brała udział, w co ciekawszych wydarzeniach toteż wraz z nią zwiedzamy to jedno z najpopularniejszych miast na świecie.

Przeszukałam Internet i nie znalazłam żadnej informacji o autorce, toteż zakładam, że Niebezpieczne podobieństwo jest debiutem powieściowym Małgorzaty Nachtman-Dzikowskiej. Sądzę, że jest do dość udany start w karierze pisarskiej, może znajdzie się kilka niedociągnięć, ale widać, że autorka ma bogatą wyobraźnię, jednak niektóre wątki bardzo spłyciła, a gdyby bardziej je rozwinęła, wtedy wydarzenia wydałyby się bardziej realne. Nie ma też większego elementu zaskoczenia, jednak jest kilka nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, które podkręcają tempo akcji. Mimo to te drobne niuanse nie stanowią dużej przeszkody w odbiorze, bo książkę czyta się przyjemnie i bardzo szybko.


REKOMENDACJA:
Niebezpieczne podobieństwo zachwyca dobrym i lekkim stylem. Interesująca i wartka akcja potrafi wciągnąć czytelnika na wiele godzin. To dobra powieść, w której wątki sensacyjne przeplatają się z romantycznymi i zapadającymi w pamięci opisami Nowego Jorku. Polecam.Tytuł: Niebezpieczne podobieństwo
Autor: Małgorzata Nachtman-Dzikowska
Wydawnictwo: Novae Res 2017
Gatunek: Literatura obyczajowa i romansZa egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu Novae Res.


1 komentarz:

  1. Oj ciekawi mnie ta przygoda życia. Początek mocny. Dam się skusić.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia