Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 6 kwietnia 2017

[RECENZJA]: „Nagroda pocieszenia” Adam Lang.


Samotność to najkrótsza droga do obłędu”. Str. 186

Kuba „Kubeł” Bełski przenosi się z prywatnego liceum do państwowego. To wzorowy uczeń, okrzyknięty mianem kujona i lizusa, jest mało lubiany przez rówieśników. Jako ten „nowy” przez przypadek staje się jednym z najbliższych kumpli Adama „Trotyla” – kapitana drużyny koszykarskiej, przez wszystkich lubianego i dostrzeganego – i tym samym Kuba również zyskał na popularności. W swojej historii opowiedział nam o wielu wspomnieniach intymnych, wstydliwych, które go niejednokrotnie skompromitowały. Jednak postanowił, że pozwoli nam poznać jego wspomnienia, te dobre i te złe, pisane bez fałszu i bez ściemy.


Zrozumieć, jak działa samolot, jest prościej, niż zrozumieć dziewczynę”. Str. 103

Adam Lang opisał tylko jeden rok z życia „Kubła”, można powiedzieć ten najintensywniejszy – klasa maturalna, pierwsza dziewczyna na poważnie; pierwsza miłość; rozstania; sprzeczki o wszystko i o nic; nowe przyjaźnie; dokonanie wyborów na przyszłość. Przy tym od podszewki przedstawił szkolne środowisko, pokazał co tak naprawdę siedzi w głowach nastolatków, jakimi priorytetami się kieruje szkolne towarzystwo i ukazał realia ich życia. Jakuba pokazuje, że nikt nie jest doskonały, ludzie często się mylą, i równie często uczą na własnych i cudzych błędach.

Autor posiada lekki, a zarazem ciekawy styl, tworzy nieprzeciętne i pełne życia postaci. Zajmująca treść, która płynie gładko, napisana jest żargonem młodzieżowym, a przy tym ubarwiona często sarkastycznym humorem. W swej książce poruszył tematy ważne dla nastolatków, które czasami wyolbrzymiają, bo wydają im się najważniejsze na całym świecie: posiadanie chłopaka/dziewczyny lub jego brak, w jaki sposób zerwać znajomość; jak zaaklimatyzować się w nowej szkole, gdzie wszyscy się znają, a ty jesteś ten „nowy”; problemy rodzinne i uczuciowe; opinia innych uczniów; popularność; i wiele innych istotnych problemów, z którymi boryka się współczesna młodzież.

Nagroda pocieszenia to pouczająca, mądra, nietuzinkowa i szczera powieść o trudach dojrzewania i skomplikowanych relacjach damsko-męskich przedstawionych bez ogródek i przekoloryzowania z punktu widzenia młodego mężczyzny. Autor w stu procentach oddał klimat panujący wśród współczesnej młodzieży i doskonale opisał to, co siedzi im w głowach. Podsumowujące: jestem mile zaskoczona i zarazem zadowolona z lektury. Polecam wszystkim nastolatkom oraz osobom starszym, którzy są zwyczajnie ciekawi, z jakimi problemami borykają się obecnie młodzi ludzie.


Tytuł: Nagroda pocieszenia
Autor: Adam Lang
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 29 września 2016
Liczba stron: 268
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Moja ocena: 4/6Za egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

8 komentarzy:

 1. Lubię młodzieżówki, myślę, że i ta mogłaby mi się spodobać ;) Chętnie się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie najbardziej intrygowały porównania Polski i Danii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Widzisz całkiem o tym zapomniałam, a przecież sporo tego było.

   Usuń
 3. „Zrozumieć, jak działa samolot, jest prościej, niż zrozumieć dziewczynę” - mistrzowskie porównanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest jeszcze to: "Kurde, dziewczyn nie da się zrozumieć. Nigdy nie powiedzą niczego wprost, tylko takie podchody. Tyle rzeczy ludzie wymyślili, a nikomu nie przyszło do głowy, żeby opracować takie urządzenie: dziewczyna coś mówi, a ty na monitorze widzisz, o co jej naprawdę chodzi. Dałbym za to każde pieniądze".
   Co się dziwić, autor kiedyś też był nastolatkiem. Stąd dokładnie wie, co siedzi w głowie młodego chlopaka. 😊

   Usuń
 4. Podoba mi się, że historia jest opisana z punktu widzenia chłopaka. Jakoś rzadko trafiam na takie pozycje, bo najczęściej książki, które czytam opowiadają o dziewczynkach i młodych kobietach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moje klimaty, ale widzę, że wielu osobom się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się być ciekawe, nie do końca wpasowuje się w to co chciałabym przeczytać, ale może warto dać szansę? :D

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia