Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 31 marca 2017

[RECENZJA]: „Otchłań nienawiści” Joanna Jax

Otchłań nienawiści to kontynuacja losów czwórki bohaterów, którym przyszło żyć w ciężkich czasach, znanych z pierwszej części cyklu: Narodzinach gniewu. Na własnej skórze przekonali się, że granica między miłością a nienawiścią jest cienka i bardzo łatwo ją przekroczyć.

Teraz nic nie jest pewne i stałe. Wychodząc z domu, nigdy nie wiesz, czy do niego wrócisz. Łapanki, wywózki, egzekucje i aresztowania. To może spotkać każdego. Wystarczy, że ktoś na ciebie doniesie albo znajdziesz się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. I po tobie.”

Moim zdaniem druga część jest utrzymana w podobnym tonie jak pierwsza. Autorka od początku oddaje głos czwórce bohaterów, którzy samodzielnie relacjonują własną historię. Akcja jest interesująca, szybka, występuje dużo niespodziewanych zwrotów akcji, które dostatecznie komplikują życie bohaterów. Oni natomiast ewoluują – widać zmiany w nich zachodzące, dojrzewają, są bogatsi w nowe doświadczenia, ale też kolejny raz są zmuszeni dokonywać trudnych wyborów, przy czym nie zawsze kierują się wyznawanymi wartościami, bowiem czasami muszą je łamać.

Miłość jest prosta. Jeśli kogoś kochasz, chcesz, żeby wiedział: >>Cokolwiek się stanie, jestem przy tobie<<”.

Joanna Jax sprawnie operuje słowem. Lekki, a zarazem płynny język idealnie odzwierciedla całą paletę emocji. Nikt nie przejdzie obojętnie wobec tego, co spotkało: Alicję, Hannę, Juliana i Emila, których życie i wojna postawiły po przeciwnych stronach barykady. Czuć ich rozterki w obliczu tego, co spotkało ich bliskich. Nieprzewidywalność treści powoduje, że czytelnik zatapia się w lekturze i nie chce jej przerwać, póki nie dotrze do końca. Osobiście z niecierpliwością czekam na kolejny tom, jestem bardzo ciekawa, jak tym razem potoczą się losy bohaterów, których, jak dotąd autorka nie oszczędza. Warto zapoznać się z tym cyklem.


Moja rekomendacja:
Joanna Jax kolejny raz po mistrzowsku połączyła fikcję literacką z prawdą historyczną. Oczami bohaterów zobaczycie, jak wyglądało życie w okupowanej Warszawie i poczujecie to, co oni. To niebywale poruszająca opowieść, pełna dramatycznych zwrotów akcji, w której uczucia często zwyciężają z poczuciem odpowiedzialności, strach z honorem, a zazdrość z racjonalnym myśleniem. Bowiem Hanna, Alicja, Julian i Emil ponownie jako świadkowie upadającego świata byli zmuszeni zmienić priorytety, ryzykować i stawiać wszystko na jedną kartę. Podejmując jedną złą decyzję, mogli zapłacić najwyższą cenę – cenę życia. Bo żyli w kraju, w którym Niemcy czuli się jak królowie świata, a Polacy byli niczym zaszczute zwierzęta przeznaczone na rzeź. Ta nietuzinkowa opowieść, pełna życiowych zakrętów i dramatów, porwie każdego.Tytuł: Otchłań nienawiści
Seria: Zemsta i przebaczenie (tom 2)
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf SA 2017
Gatunek: Literatura obyczajowa i romans (z historią w tle)

Za egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu Videograf SA.

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa co dzieje się, nie tylko z głównymi bohaterami, ale i z maleńką Nadią.
    Super książka! Nie mogę doczekać się kolejnych części!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia