Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 23 stycznia 2017

[RECENZJA]: „Morderstwo i cała reszta” Marta Reich


Sięgając po Morderstwo i całą resztę sugerowałam się nie tylko interesującym opisem, ale też zwykłą ciekawością, bowiem bardzo intrygowało mnie, co też mogę otrzymać na ponad 800 stronach, pisanych drobnym drukiem. Bałam się, że ta historia może być rozciągnięta do granic możliwości, przy tym monotonna, a główny jej temat zostanie zepchnięty na dalszy plan. Obawiałam się również, że szybko domyślę się zakończenia, a przez resztę książki będę się męczyć. Szybko moje obawy okazały się niesłuszne, bowiem jest tak jak w tytule książki, że mamy MORDERSTWO, a w tle „całą resztę”.


(…) w życiu nic nigdy nie jest takie, na jakie wygląda”. Str. 129

Pola Białohorska, jako redaktor popularnego pisma kobiecego dostaje od szefa zlecenie na przeprowadzenie wywiadu z Elżbietą Wojnowicz, jedną z najbogatszych kobiet w kraju. Niechętnie występuje publicznie i nigdy wcześniej nie opowiedziała o swoim życiu na łamach żadnego pisma, tym razem zgodziła się na szczegółowy reportaż dotyczący jej osoby. Kilka dni później odnaleziono zwłoki Wojnowicz, na pierwszy rzut oka wygląda to na napad rabunkowy, ale Pola, czuje, że jest coś podejrzanego w całej sprawie i umyślnie została w nią wplątana, dlatego postanawia rozwikłać zagadkę na własną rękę.

To dziwne, w jakie meandry wciąga nas życie, jak wielkie potrafi zatoczyć koło, powodując, że przeszłość, z którą tak bardzo chcesz zerwać, jeszcze długo bezlitośnie daje o sobie znać. I jak tu się z tym uporać?” str. 174

Książka posiada wszystkie cechy dobrego kryminału, ale przy tym łamie pewien schemat, ponieważ co prawda jest śledczy, który prowadzi sprawę, jednak to nie on jest postacią najważniejszą, lecz dziennikarka Pola, która lubi zadawać niewygodne pytania. Akcja toczy się dość szybko i od pierwszych stron jesteśmy wciągnięci w niesamowitą intrygę, gdzie wspólnie z Polą tropimy mordercę, co rusz analizujemy dostępne, z umiarem dawkowane informacje. Podsuwane przez autorkę fałszywe tropy i zawiła treść powodują, że do samego końca nie ma możliwości, aby domyślić się, kto jest mordercą i jakimi motywami się kierował. Jednak z każdą przeczytaną stroną fragmenty układanki zaczynają do siebie pasować, a na końcu łączą się w logiczną i spójną całość, która całkowicie zaskakuje czytelnika.

Wszystkie postaci pierwszoplanowe, jak i osoby ujawniające się o wiele rzadziej są przedstawione bardzo spójnie, w szczególności Pola, która jest nie tylko mądra i piękna, ale też uparta i bardzo dociekliwa, żeby nie powiedzieć – wścibska. W dobrym kryminalne nie może zabraknąć bohaterów płci męskiej i takich też dostajemy, mimo że stoją w cieniu Poli, to ich kreacja wypada całkiem nieźle, są: męscy, inteligentni, charyzmatyczni, umiejący w odpowiedniej chwili soczyście zakląć. Dzięki takim postaciom, bardzo ciekawym i żywym dialogom fabuła się nie dłuży, co więcej intensywnie śledzimy ich losy i płynnie przechodzimy przez całą powieść.

Morderstwo i cała reszta to angażujący czytelnika w prowadzone śledztwo i klasycznie skonstruowany kryminał z wplecioną warstwą obyczajową, umiejętnie zbudowaną intrygą oraz nagłymi zwrotami akcji, napisany lekkim, a zarazem niebanalnym stylem. Niesie ze sobą wiele emocji, a przy tym zmusza do refleksji na temat tego, że dla pieniędzy (władzy!) ludzie potrafią całkiem stracić głowę i są zdolni do najgorszych rzeczy. Polecam Waszej uwadze tę powieść, bowiem kryminalna uczta gwarantowana!


Tytuł: Morderstwo i cała reszta
Autor: Marta Reich
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 28 października 2015
Liczba stron: 848
Gatunek: Sensacja, kryminał
Moja ocena: 6/6Za egzemplarz powieści dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

6 komentarzy:

 1. Świetny kryminał, który wspominam bardzo dobrze. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, dawno nie czytałam tak dopracowanej lektury. :)

   Usuń
 2. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, ale będę jej wypatrywać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Intryga jest zbudowana niemal doskonale więc doskonale rozumiem tak wysoką ocenę. Czekam na kolejne śledztwo Poli :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam naprawdę dobrego kryminału, ale wiem już po co sięgnę w najbliższym czasie :) Ciekawe postaci, żywe dialogi - zdecydowanie mnie przekonują. Chcę mieć tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba się w końcu na nią skuszę. Jeszcze nie natknęłam się na negatywną opinię tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia