Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 7 maja 2016

"Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie." Luca Dotti [RECENZJA]
Mama zawsze była dla mnie po prostu mamą, oczywiście ukochaną, ale nie widziałem w niej nic wyjątkowego.”. str. 10


Jak już zapewne zauważyliście, od czasu do czasu lubię sięgnąć po biografie znanych ludzi. Tym razem miałam przyjemność zagłębić się we wspomnienia osobistych przeżyć Luci Dotti, syna Audrey Hepburn, który w niezwykły sposób i z wielkim sentymentem opowiada o swojej matce.

(…) traktowała życie jako dar, którego nie wolno zmarnować. Ciężko pracowała, by odzyskać to, co straciła: dom, rodzinę i bezpieczeństwo zamknięte w ciepłej kuchni.”. str. 15

Audrey Hepburn urodziła się w 1929 roku w Brukseli. Parę tygodni po narodzinach jej serce zatrzymało się na kilka minut na skutek silnego kokluszowego kaszlu (krztusiec). Europejka, która dorastała w ogarniętej wojną Holandii. Głodzona przez niemieckich okupantów, posilała się zupą z trawy oraz pokrzywami, czy cebulkami tulipanów. Była odważną młodą kobietą, która pomagała ruchowi oporu. Cierpiała na astmę, żółtaczkę, anemię i inne choroby spowodowane niedożywieniem. Od dnia, kiedy aliancki żołnierz podarował jej siedem czekoladowych batoników, pokochała czekoladę, która od tej pory zajmowała w jej kuchni szczególne miejsce i zawsze miała ją pod ręką.

Najszczęśliwsza była w domu, bez makijażu, z psami i kwiatami, kiedy mogła się pośmiać lub iść do kina, a nie jako wielka gwiazda filmowa, nie jako idol milionów ludzi na całym świecie. (Doris Brynner)”. Str. 184

Kim była Audrey Hepburn w zaciszu swojego domu? Ta słynna gwiazda, modelka, działaczka humanitarna oraz aktorka znana z roli w takich filmach jak „Rzymskie wakacje”, „Śniadanie u Tiffany'ego” czy „Jak ukraść milion dolarów”. Pełniła funkcję ambasadorki dobrej woli UNICEF-u. Była skromną osobą, nigdy nie uważała się za wielką aktorkę. Kobieta o dobrym sercu i wielkim współczuciu dla innych. Na pierwszym miejscu ZAWSZE stawiała rodzinę i najbliższych. Uwielbiała spędzać chwile w szwajcarskim domu La Paisible, gdzie mogła spacerować wśród kwiatów i zieleni.

Kwiaty były dla niej czymś więcej niż pasją estetyczną – one głęboko ją poruszały. Były obietnicą życia i rozwoju.”. str. 137

W niniejszej pozycji oprócz biografii Audrey otrzymamy również wiele ambitnych przepisów na różne smakowite potrawy, porady kulinarne oraz zdjęcia z albumu przedstawiające gwiazdę w różnych momentach jej życia. W tej pozycji znajdą się przepisy między innymi na: ciasto czekoladowe z bitą śmietaną, hutspot, Magdalenki, spaghetti alla puttanesca i wiele, wiele innych, którym towarzyszy krótki opis.

Mama wiedziała, co znaczy wojna. Dla niej to była mroźna zima, którą udało jej się przetrwać tylko dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu.”. str. 135

Książka jest pięknie wydana, zaczynając od ładnej i twardej oprawy graficznej, przez treść ubarwioną cytatami oraz przepisami, a kończąc na zdjęciach i bardzo dobrej jakości kartkach. Język jest adekwatny do tematyki, lekturę czyta się z wielkim zaciekawieniem. Książek z biografią Audrey Hepburn powstało wiele, niemniej jednak Audrey w domu. Wspomnienia o mojej matce jest pierwszą, którą miałam możliwość przeczytać.

W małym świecie dziecięcym (…) istnieje największa wrażliwość na niesprawiedliwość. (Charles Dickens)”. Str. 230

Luca w swej książce przedstawił matkę jako typową domatorkę, kochającą matkę, miłośniczkę psów oraz kwiatów. Jednakże nie zrobił z niej świętej, ponieważ opisał także jej słabości. Opisane zostało jej życie w zaciszu domu, wśród rodziny i przyjaciół, dlatego nie znajdziecie większych szczegółów dotyczących jej kariery. Książka może stanowić idealny prezent dla fanów twórczości Audrey Hepburn, ponieważ jest bogata w przepisy ulubionych potraw przyrządzanych przez aktorkę. Dlatego można samemu spróbować przyrządzić opisane smakołyki. Zachęcam do przeczytania tej książki, która stanowi swego rodzaju wspomnienia syna dotyczące jego matki. Książka jest przyjemna w odbiorze, wciągająca, bardzo ciepła, czasami wzruszająca. Polecam.


Tytuł: Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie
Autor: Luca Dotti
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 3 marca 2016
Liczba stron: 264
Gatunek: biografia
Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


5 komentarzy:

 1. Jako wielka fanka Audrey miałam okazję przeczytać tę książkę. Bardzo mi się podobała możliwość poznania gwiazdy od innej strony.
  Dwiestronyksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Audrey więc koniecznie muszę przeczytać tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze stylu autorki, ale skoro polecasz to muszę się z nim zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo Ci zazdroszczę posiadania tej książki. Uwielbiam Audrey i mam kilka publikacji na jej temat, ale tej jeszcze nie zakupiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czytać biografie, ale nie lubię o nich pisać. Fajnie, że wplotłaś cytaty. Audrey kusi nieustannie, niezwykła postać, chętnie znalazłabym tę książkę we własnej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia