Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 27 kwietnia 2016

"Dlaczego hipopotam jest gruby?" Dorota Sumińska [RECENZJA]
W przyrodzie wszystko jest doskonale zaplanowane i nic nie dzieje się bez przyczyny.”. str. 44


Jak tylko otrzymałam propozycję zrecenzowania książeczki Dlaczego hipopotam jest gruby? od razu pomyślałam o synku, który jest na etapie zadawania przedziwnych pytań. Dlatego pomyślałam, że owa pozycja jest idealna dla niego. Jakie są nasze (moje i synka) wrażenia po przeczytaniu lektury? Zapraszam do krótkiej recenzji.

Książeczka jest kontynuacją książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, niestety nie mieliśmy możliwości bliżej poznać danej pozycji, ale z pewnością nadrobimy braki. W Dlaczego hipopotam jest gruby? dziecko otrzymuje odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań między innymi: „Czy zwierzęta chodzą do szkoły?”, „Dlaczego krew jest czerwona?”, „Po co kura znosi jajka?”, „Po co pszczoły robią miód?”, „Czy zwierzęta się myją?” i wiele innych ciekawych i podchwytliwych pytań, na które są udzielone wyczerpujące odpowiedzi, ale językiem, który każde dziecko powyżej 4 roku życia doskonale zrozumie.

Dlaczego oko jest przezroczyste? Gdy patrzysz przez okno, widzisz, co dzieje się na zewnątrz. A gdy zasłonisz okno? Nic nie zobaczysz. Oko to okno dla twojego mózgu. Może nawet więcej. To kamera lub bardzo szybko robiący zdjęcia aparat fotograficzny. A te zdjęcia to informacje, które są dostarczane do naszego mózgu.” str. 31

Od strony technicznej książeczka również zasługuje na pochwałę. Obłożona jest twardą oprawą, która zapobieganie ewentualnym zniszczeniom. Wiadomo jak to dzieci, złapią coś, a zaraz upuszcza, często też lubią mieć brudne rączki, dlatego ta oprawa ma za zadanie również chronić zawartość książeczki, a nie tylko być ozdobą. W środku na każdej stronie umieszczone są przyjazne dla oka ilustracje przeróżnych zwierząt nawiązujące do wybranego pytania, obrazki z pewnością przyciągną uwagę młodego czytelnika. Jeżeli chodzi o sam tekst, to każde zadane pytanie jest wyróżnione kolorem, tak by nie zlewało się z odpowiedzią. Czcionka jest duża, przez co 120 stron przeleci Wam nie wiadomo kiedy.

Reasumując: książeczka idealnie wpasowała się w gust mojego synka. Myślę, że inni młodzi czytelnicy również się na niej nie zawiodą. Drodzy rodzice czasami pytania naszych pociech tak nas zaskakują, że dzięki tej książeczce mamy duże ułatwienie i wygodę, ale również sami na nowo odkrywamy pewne zjawiska. Tak jak wspomniałam, lektura odpowiada na wiele pytań typu: po co?, co to?, skąd?, dlaczego?, kto?, czy? - pytań, których mają mnóstwo młodzi odkrywcy. Polecam.


Tytuł: Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt.
Seria: Dlaczego oczy kota świecą w nocy? (tom 2)
Autor: Dorota Sumińska
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 3 marca 2016
Liczba stron: 120
Gatunek: Literatura dziecięca
Moja ocena:6/6


Książeczkę w okazyjnej cenie możecie kupić <tutaj>.Za książeczkę dziękuję Księgarni Matras.


7 komentarzy:

 1. no i nareszcie mamy coś dla dzieciaka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcześniej też się pojawiały :) Np. książeczki z serii o Bolku i Lolku :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale długa zjeżdżalnia :o co do książki to uważam, że mogłaby przypaść do gustu mojej Julii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tylko Lenka podrośnie, na pewno jej ją podsunę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szukam właśnie fajnych książeczek dla synka koleżanki, może się na taką skuszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka to idealny pomysł na prezent dla dziecka. Twarda oprawa jest bardzo praktyczna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój Jaś wszedł niedawno w posiadanie obu części, więc niebawem zrecenzuję te książeczki. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia