Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 19 października 2015

ZAPOWIEDŹ: "W obcym domu"Sabina Waszut otrzymała Pióro – główną nagrodę Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur” za powieść „Rozdroża”. „Pióro i Pazur” to święto zarówno pisarek, jak i czytelniczek, które sięgają po książki poprawiające im nastrój, wywołujące emocje i poruszające serca. „W obcym domu”, czyli najnowsza książka Sabiny Waszut, będąca kontynuacją „Rozdroży” jest już w księgarniach.

W obcym domu” - kiedy rzeczywistość nie pozwala o sobie zapomnieć

Rok 1945, Górny Śląsk. Sophie Trauter, z pochodzenia Niemka, od sześciu lat czeka z utęsknieniem na powrót z wojny swojego męża Władka, Polaka. Gdy ten się pojawia, jej życie wcale nie wraca do normy. Okazuje się, iż koniec okupacji i brutalnego wyzwalania Śląska przez wojska radzieckie nie oznacza dla rodziny Sophie kresu cierpień i upokorzeń. Echa historii podobnych do losów bohaterki „W obcym domu” pobrzmiewają na Śląsku do dziś. Niezwykła powieść Sabiny Waszut o heroicznej walce o miłość i normalne życie to kontynuacja nominowanej do prestiżowej nagrody Angelus książki „Rozdroża”.

Sabina Waszut opisując jednostkową historię porusza temat tabu, wstydliwy, niechciany, często celowo zapomniany. On, Polak, początkowo walczył w polskiej armii, dostał się do niemieckiej niewoli, w końcu został zmuszony do przejścia na stronę wroga – został wcielony do Wehrmachtu. Ona, Niemka zagrożona eksterminacją. Sophie nadal nie może otrząsnąć się z traumy, jaką odcisnął na jej psychice przemarsz Armii Radzieckiej. Wyzwoliciel witany z ulgą okazał się być jeszcze bardziej bestialski dla cywilnej ludności niż okupant. Dziewczyna mimo swojego pochodzenia, realnego zagrożenia, niechęci innych, postanawia po wojnie zostać w miejscu, które jest jej domem. Władek, mimo iż grozi mu niebezpieczeństwo, postanawia wrócić do Polski. Gdy nareszcie, po sześciu latach się spotykają, czeka ich walka o dalsze przetrwanie. Upragniona wolność ma gorzki smak.

Fragment książki
Wiem, gdzie jest moje miejsce. Nie w Stanach, nie w Australii, choć ponoć tamtejszy klimat jest dobry dla starych ludzi, nawet nie w Niemczech, kilkaset kilometrów stąd.
Mój dom to te mury, choć spod osiadającego latami pyłu trudno już dostrzec czerwień cegieł, z których powstał.

Historia opisana przez Sabinę Waszut w powieści „W obcym domu”, oddaje życie na Górnym Śląsku po II wojnie światowej. Choć w powieści dominuje wątek osobisty, ważne jest dla autorki także opisanie nastrojów społecznych – antagonizmów między polską i niemiecką ludnością, które dotychczas żyły w zgodzie. Waszut opisuje także trud normalnych ludzi, których wojna zepchnęła na margines, pozbawiając środków do życia i godności. Na tym tle wyraźnie kontrastuje piękne i dojrzałe uczucie dwojga ludzi, gotowych na wiele poświęceń, by normalnie żyć.

Fragment książki
Najbardziej jednak utkwiły mi w pamięci górnicze pochody, które odwiedzały wszystkie dzielnice miasta. Biegaliśmy za nimi i podziwialiśmy, jak pięknie ubrani górnicy, dumni z ciężkiej pracy swoich rąk, idą z proporcami i chorągwiami.

Sabina Waszutjej ostatnia książka, „Rozdroża” została nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014 oraz do Nagrody Pióro i Pazur w kategorii Pióro dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Laureatka licznych konkursów poetyckich, recenzentka, organizatorka spotkań literackich. Propagatorka śląskiej kultury. Chorzowianka.


Autor: Sabina Waszut
Tytuł: W obcym domu
Data premiery: 23 września 2015
Wydawnictwo: MUZA SA
Cena: 34,90 zł


*Wszystkie informacje zawarte w poście są własnością Wydawnictwa Muza oraz Business & Culture

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia