Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 30 października 2015

ZAPOWIEDŹ: "Idź, postaw wartownika" Harper Lee


Największy literacki powrót XXI wieku

Harper Lee, autorka kultowej książki „Zabić drozda” wraca z nową powieścią. „Idź, postaw wartownika” w ciągu zaledwie tygodnia od premiery sprzedało się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii tylko pierwszego dnia książkę kupiło przeszło 100 tysięcy osób. W Niemczech książka zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika „Spiegel”. Polska premiera głośnej powieści została zaplanowana przez wydawnictwo Filia na 4 listopada.

Gwiazda Harper Lee rozbłysła, gdy w 1961 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera, za powieść „Zabić drozda”. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i szybko stała się światowym bestsellerem, który osiągnął nakład ponad 40 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Roberta Mulligana, z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Akcja „Idź, postaw wartownika” rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o dalszych losach bohaterów „Zabić drozda”. Od wydarzeń opisanych w pierwszej książce minęło dwadzieścia lat. Narratorką powieści jest dorosła już Scout Finch. Powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swojego starzejącego się ojca, Atticusa. Powrót Scout do domu staje się przykrym doświadczeniem – odkrywa bolesną prawdę o swoich krewnych, najbliższych i mieszkańcach rodzinnego miasta.

Powieść „Idź, postaw wartownika”, to studium wewnętrznych przeżyć młodej kobiety, wkraczającej w dorosłe życie w czasach trudnych, ale i niezbędnych przemian. Ale to także coś więcej – opowieść o Stanach Zjednoczonych okresu politycznego i społecznego zamętu. Czarnoskórzy mieszkańcy walczą o prawa obywatelskie w czasie wszechobecnej nietolerancji. Obraz amerykańskiego społeczeństwa, przemian kulturowych, problem rasizmu i bohaterowie ściśle łączą „Idź, postaw wartownika” z „Zabić drozda”. Książka nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści „Zabić drozda”, ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

W „Idź, postaw wartownika” Atticus Finch okazuje się być rasistą i byłym członkiem Ku Klux Klanu, który sprzeciwia się desegregacji. Upadek mitu Fincha wywołał szok wśród czytelników oraz burzliwe i emocjonalne dyskusje w amerykańskich mediach.

Z dzisiejszej perspektywy „Idź, postaw wartownika” jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji i humoru autorki. Ciągle aktualna fabuła uświadamia czytelnikowi, że głównym wartownikiem człowieka jest jego sumienie. Czytelnicy mają do czynienia z niezwykłym wydarzeniem w historii literatury – mają szansę prześledzić pracę nad powieścią, ewolucję jej bohaterów – od początku powstania, aż po arcydzieło literackie, które trwale zajęło miejsce w ścisłym kanonie najważniejszych książek.


Mimo, że fabuła książki opowiada o późniejszych wydarzeniach, Harper Lee napisała ją jeszcze przed „Zabić drozda” w latach 50. XX wieku. W lutym autorka skończyła 89 lat.

Harper Lee
Idź, postaw wartownika
Wydawnictwo Filia

premiera: 4 listopada 2015

*Wszystkie informacje zawarte w poście należą do Business & Culture2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem opinii. Przyznam, że książka zapowiada się niezwykle interesująco :)

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia