Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 28 maja 2015

„Bez przebaczenia” Aleksander Makowski


Dominik jest szefem największej i najgroźniejszej grupy przemytniczej. Posiada swoich ludzi w każdej największej organizacji w kilku krajach. Między innymi Jan Ratz (Polak) pracuje na dworze Królowej Elżbiety II, był również opiekunem Inez ukochanej Dominika. Harry Adams (Amerykanin) pracownik CIA. Gerard Kutz (Niemiec) były szef SS. Dolores młodsza siostra Inez, jest oddaną pracownicą w służbach specjalnych Izraela. Są to ludzie przebiegli, sprawni i bezwzględni. Wszyscy lojalni i oddani agenci Dominika. Powieść rozpoczyna się w maju 1958 roku, kiedy to na ulicach Nowego Jorku rozpędzona śmieciarka uderza w samochód osobowy, w którym jechali Inez oraz Ratz, oboje giną na miejscu. Jak się niebawem okazuje śmierć tych dwojga ludzi, to jest tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy kolejny dzień odsłania nowe tajemnice. Dominik jest przekonany, że śmierć jego bliskich nie była nieszczęśliwym wypadkiem, a skrupulatnie zaplanowanym morderstwem.

W książce można podziwiać zawiłą fabułę lecz z każdym kolejnym rozdziałem układa się w spójną całość. Powieść często jest przeplatana wątkami wojennymi, robi to swego rodzaju powrót do przeszłości, gdzie bohaterowie w swoich wspomnieniach wracają do tego w jakich okolicznościach się poznali, kim byli i na jakich wysokich stanowiskach się znajdowali. Przeszłość jest idealnie połączona z teraźniejszością. Bohaterowi często wspominają czasy wojny dlatego tło historyczne jest bardzo bogate w szczegóły.

Jeśli po książce oczekujecie brawurowych akcji, to niestety rozczarujecie się. Owszem powieść wciąga praktycznie od samego początku, ale nie ma tego czegoś, co trzyma czytelnika w napięciu i podnosi adrenalinę jest po prostu ciekawa. Całość jest dobrze skonstruowana, czyta się błyskawicznie. Stylistyka nie jest tak do końca banalna, bowiem w książce znajduje się spora ilość wojennego i szpiegowskiego słownictwa, aczkolwiek łatwo jest wszystko skojarzyć. Kreacja postaci jest bardzo szczegółowa. Pomimo znacznej ilości bohaterów nietrudno jest ogarnąć kto jest kim i jaką gra rolę.

„Bez przebaczenia” jest pierwszym tomem otwierającym serię „Szpiedzy”, druga część nosi tytuł „Bez sumienia”. Czy sięgnę po nią? Raczej tak, ponieważ jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Generalnie książka podobała mi się i miło spędziłam z nią czas. Jednakże miałam dużo większe oczekiwania wobec niej.

Tytuł: „Bez przebaczenia”
Seria: „Szpiedzy” tom I
Autor: Aleksander Makowski
Wydawnictwo: Czarna owca
Data wydania: 22 kwietnia 2015
Ilość stron: 488
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Moja ocena: 4/6


Recenzja napisana w ramach współpracy z Portalem Sztukater.pl. Dziękuję za możliwość przeczytania książki. 

5 komentarzy:

 1. Przyznam, że to nie do końca moje klimaty, ale jeśli będę miała okazję to przeczytam. Te odniesienia wojenne mnie bowiem zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualnie mam wiele zaległości czytelniczych, a nieprzeczytanych lektur ciągle przybywa na moich półkach, dlatego tę książkę na razie ominę, skoro jednak czegoś w niej brakuje i nie do końca Cię zachwyciła, ale jeżeli kiedyś trafi w moje ręce i będzie w przystępnej cenie, to wtedy przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro brak w tej książce napięcia i adrenaliny, to ja odpuszczę. Napięcie to podstawa dobrego kryminału.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam, że będzie to nieco lepsza powieść, ale skoro brak napięcia i brawurowej akcji to ja jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki to w ogóle nie moje klimaty. Przeczytałam ją ze względu na autora. I nie rozczarowałam się. Pamiętajmy, że autorem książki jest "polski James Bond" i dlatego schematy działania różnego rodzaju grup wpływów są bardzo prawdopodobne. Kto wie? Może pod płaszczykiem fikcji, kryje się prawda. A. Makowski był przecież rezydentem w USA za czasów PRL. Tak pisze w jednej ze swoich poprzednich książek

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia