Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

sobota, 7 marca 2015

[RECENZJA] "Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna" Agnieszka Lingas-Łoniewska

Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna to pierwszy tom otwierający cykl Szukaj mnie wśród lawendy zwany także serią „Chorwacką” autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. W trylogii poznajemy losy sióstr Skotnickich po kolei: Zuzanny, Zofii oraz Gabrieli. Każda z nich posiada, jakieś niewyjaśnione tajemnice oraz niedopowiedzenia z przeszłości. Każda tworzy oddzielną i zagmatwaną historię. Zuzanna jest główną bohaterką tej powieści (o niej troszkę później). Zofia jest bliźniaczą siostrą Zuzanny, typowa „kura domowa”, żona Adama, matka dwójki dzieci. Gabrysia, najmłodsza i najbardziej zwariowana. Jest singielką, z nieznanych nam dotąd przyczyn, rozeszła się ze swoim partnerem i życiową miłością – Ivem, razem posiadają synka Daria.


Zuzanna jest najstarszą z sióstr Skotnickich. Piękna kobieta o bujnych kształtach z burzą rudych włosów. Zamknięta w sobie, ze swoich uczuć nie zwierza się nawet siostrom. Przed szesnastoma laty została skrzywdzona przez mężczyznę, swoją pierwszą młodzieńczą miłość, co przez kolejne lata ukształtowało ją na osobę zimną, niepotrafiącą zawrzeć żadnego stałego związku. Jest dyrektorem sprzedaży w dużym koncernie farmaceutycznym. Można śmiało rzec, że jest pracoholiczką i tego samego oczekuje od podwładnych. Współpracownicy, krótko mówiąc, boją się jej, jest wymagająca, posiada ognisty temperament, dąży do wyznaczonego celu.

(…) Praca była dla niej wszystkim, dziewczyna żyła nią, żyła firmą. Wiedziała, jak mówią o niej podwładni – Żyleta. Taką miała ksywkę i wcale nie uważała tego określenia za obraźliwe. Taka właśnie była: ostra, bezkompromisowa i zawsze lojalna. Korpozwierzę. To ona, Zuzanna Skotnicka”.

Robert Jakubowski jest mężczyzną po trzydziestce, bardzo przystojny, niebieskooki i dobrze zbudowany. Samotnie wychowujący nastoletnią córkę – Basię. Matka dziewczynki zostawiła ją pod opieką ojca w niecały tydzień po porodzie, a sama wyjechała do swojej matki za granicę. Robert nie ma własnego życia osobistego, ciągle tylko praca, dom i ukochana córka. Nawet nie myśli o stałym związku. Wciąż żyje przeszłością, nie może sobie darować błędów, jakie wtedy popełnił.

Wiem tylko jedno. Basia to moja radość. A ty – moja wieczna tęsknota. Moje przekleństwo. Mój wyrzut sumienia. I moja jedyna miłość”.

Zuzanna wspólnie z Zofią, Adamem i jego współpracownikami wyjeżdżają w tygodniową podróż do Chorwacji. Adam chce w ten sposób świętować szesnastolecie istnienia firmy „Ad-Soft”. Zuza na lotnisku zostaje przedstawiona jednemu z kolegów Adama – Robertowi. Okazuje się, że Ci bardzo dobrze się znają. Wraz z bohaterami powieści zwiedzamy słoneczny Dubrownik, Trpanj, Pelješac, Orebić. Poruszamy się krętymi drogami, podziwiamy morską panoramę, leżymy na słonecznej plaży. Poznajemy historię z przeszłości, która poróżniła Zuzannę i Roberta. Jedna nieuwaga, zła decyzja, olbrzymia duma, brak zaufania i rozmowy potrafią zniszczyć życie. Ludzie często podejmują złe decyzje, za które ponoszą wysoką cenę.

Pomimo tego, że często płaczę przy książkach Pani Agnieszki, to zawsze z przyjemnością sięgam po kolejną. Jestem wierną fanką i chyba już tak pozostanie. Autorka posiada lekkie pióro, książki czyta się szybko i przyjemnie. W Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna odkrywamy, czym jest wybaczanie drugiemu człowiekowi, jak na nowo budować zaufanie, które kiedyś zostało naderwane, a także, jak dzięki szczerej rozmowie można wiele wytłumaczyć i zrozumieć. Zakończenie jest raczej do przewidzenia, ale w żadnym wypadku nie umniejsza to powieści. Autorka potrafi budować atmosferę oraz tak operować wydarzeniami, że kończąc książkę, natychmiast chciałoby się sięgnąć po kolejny tom. W następnej części dogłębnie poznamy historię Zofii. Jedyne, nad czym ubolewam to ilość stron, jak dla mnie powieść jest stanowczo za krótka. Muszę jeszcze wspomnieć, że dodatkowym atutem książki jest przepiękna oprawa graficzna całej „Chorwackiej” serii.


Tytuł: Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna
Seria: Szukaj mnie wśród lawendy (tom 1)
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Novae Res 2014
Gatunek: Literatura obyczajowa


2 komentarze:

  1. Wstyd, ale nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, jednak mam w planach wkrótce nadrobić zaległości i sięgnąć po jej powieści, czytałam wiele pochlebnych recenzji na jej temat :) jestem bardzo ciekawa prozy Pani Agnieszki... nie wiem tylko, od której książki najlepiej zacząć... pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przygodę z książkami Pani Agnieszki zaczęłam od trylogii "Zakręty losu", ale drugą moja ulubioną pozycją jest "Bez przebaczenia" :)

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia